Showing posts with label Real Alcázar. Show all posts
Showing posts with label Real Alcázar. Show all posts

Friday, September 30, 2016

La cererea telespectatorilor: ponturi din Andaluzia (?) - Sevilla cu poze

Salutare.
A trecut niţeluş timp de cînd am fost în excursie şi m-am întors, dar cineva care pleacă la Sevilla mi-a bătut obrazul că nu am pus şi eu pe #blog nişte #ponturi #turistice.

Scurtă introducţiune: am fost solo la sfîrşitul lui iunie o săptămînă în Andaluzia. Solo costă un pic mai ieftin decît aceeaşi excursie pentru două persoane, ce chestie. Dar consorţul meu m-a trimis cică să-mi limpezesc gîndurile, capul şi ce mai am eu şi poate m-oi întoarce inspirată rău pentru licenţă. Deocamdată nimic.

Baza: El Puerto de Santa María. Hotel: Monasterio de San Miguel. Zbor cu ceva linie de vacanţă Frankfurt - Jerez de la Frontera - Frankfurt. Transfer aeroport - hotel şi hotel - aeroport (20-30 minute). Mic dejun. Crecă am plătit 570 EUR. Plus diverse cheltuieli la faţa locului.

Am făcut patru excursiuni - Cádiz, Córdoba, Sevilla, Cádiz.

***
Sevilla
Cît pe ce era să nu ajung acolo, că se anunţa ploaie şi ce poţi vizita pe ploaie?! Dar am mers, a fost căldură mare şi probabil per total 7 picături de ploaie.

Surpriză mare direct de la gară: am nimerit în SUA?! :)


Multe multe străduţe înguste în oraşul vechi, foarte pitoreşti.



Printr-un parc central


La mine în familie despre frunza asta s-ar spune că e "lostopană". Dexonline nu prea e la curent.


Vegetaţia din sudul Spaniei diferă mult de ceea ce văd eu zi de zi. :)


 Mai vechi şi mai noi


A dat bine-n poză, dar nu am apucat să vizitez.


Mă înnebunesc după hărţi, am mai zis.


O pieţişoară cum cred că sînt multe, foarte plăcută, intimă, cred că avea terase pe toate laturile (şi restaurante)


Am cerut voie să pozez o farfurie de pe terasa unui restaurant fancy, dar tot am făcut-o pe fugă, de parcă eram la furat! :o


În Sevilla, unde am fost o zi, am ajuns pe la 10 dimineaţa şi am plecat pe la 8 seara, am vizitat practic trei chestii :>: Catedrala (cu mormîntul lui Cristofor Columb :>) şi turnul la GiroldaEl Real Alcázar (monumente Unesco) {(linkuri wiki în spaniolă pentru că mai multe poze). Fanii Game of Thrones (eu nu) ştiu deja că în/la Alcázar s-au filmat nişte scene din sezonul (?) 5. (Adică dacă ştie şi wiki...)} şi Plaza de España.

Pentru cine nu are timp de citit în amănunt informaţiile de pe wiki :P, mi-a sărit acum în ochi că la Giralda e mai înaltă decît Turnul din Pisa şi/sau Big Ben. ;)

***
Cu două zile înainte de a merge în Sevilla fusesem la Córdoba - am constatat la finalul vizitei că am cam mers la pomul lăudat cu sacul. Catedrala cordobeză a fost o dezamăgire pentru mine. În schimb chiar am fost fermecată :> de cea din Sevilla. Iar Plaza de España m-a uns la inimă. :)

(Aş vrea să mai scriu despre, cu poze, dar mai bine nu promit nimic.)