Showing posts with label filme. Show all posts
Showing posts with label filme. Show all posts

Wednesday, September 7, 2016

Nişte filme, ba chiar şi nişte seriale

Am ajuns la un fel de concluzie despre un gen de filme care-mi plac. Asta pentru că aveam două filme pe o listă, pe care le revăd (destul de) des, şi duminică am văzut un al treilea, care a intrat direct pe listă, yay.
Şi mai sînt nişte seriale, da, imediat despre.

***
August: Osage County (2013) (nota imdb modestă 7,3*, nota mea: 10 :>) (drama)

Trailerul.

Are un mega braţ de staruri, dar nu de asta îmi place. (Filmele cu braţul de staruri, dar cu acţiune super greu de urmărit, pentru că 80 de firişoare care pe undeva de fapt erau unite, nu, mulţumesc, nu sînt genul meu. Exemple: Love Actually (7,7* pe imdb!), aim sou veri sori, deci nu, deşi îmi plac mulţi actori din distribuţie. Valentine's Day (yay, 5,7* pe imdb, măcar nu sînt singura!), idem.)
Reţeta succesului mi se pare a fi în cazul filmelor de pe lista mea o familie măricică, mai mult sau mai puţin (dis)funcţională, care petrece cîteva zile împreună în urma unui eveniment (aniversare, deces, vacanţă etc.).

Nu am idee de ce nota imdb nu e mai mare, două actriţe au nominalizări la Oscar pentru filmul respectiv.

Am văzut reclama la cinema, dar cred că l-am ratat, l-am văzut de pe net :insert emoticon ruşinat:, apoi l-am luat pe DVD şi l-am văzut de mai multe ori. Îmi tot propun să-mi notez ce filme văd, de cîte ori le văd, dar uit. :)

**
This Is Where I Leave You (2014) (nota imdb ayayay 6,6*, nota mea: 10) (comedy, drama)

Trailerul.

Nu mai ştiu cum am dat de el, dar îl am pe DVD, deci sînt cu conştiinţa împăcată. :> Cred că l-am văzut de mai multe ori decît pe cel de mai sus, că e mai uşurel totuşi.

*
Duminică aşteptam să înceapă un meci de tenis la US Open, cînd P. a nimerit la tv începutul unui film despre care a comentat, atunci, la primele secvenţe, "ăsta ar putea fi un film de Woody Allen", care n-a fost, dar una din actriţe a jucat în două filme ale lui WA (asta după ce-am ameţit căutînd-o pe net, că semăna cu o altă actriţă, mna.)

Dan in Real Life (2007) (nota imdb 6,8*, nota mea mmm nu i-am dat notă încă, un 9 acum, trebuie să-l revăd) (comedy, drama, romance)

Trailerul.

**
Cînd gîndeam şi scriam postul ăsta, mi-am dat seama că mai am cel puţin două filme care se încadrează cumva în schema de mai sus (adică cea cu familia), pe care le revăd cu plăcere. Cred că v-am mai zis că eu mă uit cu drag la filme pe care le ştiu bine. De asta mă interesa statistica, să ştiu şi eu ce film am văzut de cele mai multe ori. Nu cred că e Pacientul englez, că e lung şi, deşi e frumos :>, e trist, nu ştiu dacă nu o fi Closer... sau poate Pretty Woman? Sau Notting Hill? Sau Runaway Bride? Se pare că-mi place Julia Roberts. :O :))

Mine Vaganti (Männer al dente/Loose Cannons) (Italia 2010) (nota imdb 7,2*, nota mea: 10) (comedy, drama, romance)

Trailerul.

Regizorul e Ferzan Özpetek (wiki), credeam că am mai scris despre, dar n-am găsit nimic pe blog. Datorită coloanei sonore am descoperit-o pe Sezen Aksu (wiki). Piesa mea preferată aici. (Nihayet se numeşte, în caz că nu merge linkul.)

*
Must Love Dogs (2005) (nota imdb 5,9*, nota mea: 8, e genul de film care pe vremea mea se chema "de duminică seara", simpatic, fără prea multe chestii complicate, nu trebuie să faci mare efort intelectual ca să-l urmăreşti :>) (comedy, romance)

Trailerul. (Filmul totuşi e mult, mult mai fain şi mai complex decît e prezentat în trailer, care e unul scurt, de 30 secunde.)

A! Era să uit de seriale!

Mi-a plăcut cam tare Parenthood (2010-2015) (am scris un pic despre el aici). Nu vă dau link de pe wiki, tocmai din cauză de spoilere, big drama dacă le citiţi, trust me. Roşu vertical, Dvs. m-aţi adus pe drumul Parenthood I guess? Care de asemenea crecăci tot datorită Dvs. am văzut şi Brothers & Sisters (2006-2011), care iar mi-a plăcut, dar m-a şi enervat pe alocuri. :)

Ce recomandări de filme/seriale care să aibă cît de cît ceva în comun cu ce-am zis eu mai sus aţi avea? De fapt, nici actorii cunoscuţi, nici familia măricică nu sînt obligatorii. :)) Mulţam!





Monday, January 18, 2016

Ce filme am mai văzut*

1) Bananas - regia: Woody Allen (1971)

O comedie absurdă la care am rîs într-o veselie :P, de mai multe ori se terminase de ceva timp momentul amuzant, iar eu continuam să rîd (isteric :D). Precizez că-mi place mult Woody Allen.

The movie is ranked at the No. #69 spot on the American Film Institute's "100 Years...100 Laughs" Top 100 List. (link)



Nota mea pe imdb.com: 9*/10. Nota generală pe imdb: 7,1.

2) Suburban Girl - regia: Mark Tarlov (2007)

L-am împrumutat datorită titlului în germană Ein Sommer in New York (O vară în New York), am zis ia să fac eu o mică excursie, nu cred că o să fie un mare efort. Nu a fost mai deloc, că filmul nu m-a impresionat prin mai nimic. Dacă sînteţi fani Sarah Michelle Gellar şi Alec Baldwin, poate vreţi să-l vedeţi. La un moment dat ne-am prins că filmul are nişte capitole evidente şi P. tot era optimist şi zicea vai, simt eu că ăsta e un film bun şi ne scapă nouă ceva. L-am invitat să-l mai vedem o dată şi să fim foarte atenţi la acele capitole, sînt foarte fericită că a refuzat. Poate o să vă entuziasmeze faptul că ea şi el sînt editori de carte şi din cînd în cînd ea mai ales lucrează şi face adnotaţii pe marginea unor foi.

Nota mea pe imdb.com: 6*/10. Nici nu ştiu de ce, ar fi fost un maxim 5,5, din simpatie să zic. Amuzant e că nota generală pe imdb e fix 5,5.

3) Inside Llewyn Davis - regia: Ethan şi Joel Coen (2013)

Filmul ăsta mi-a plăcut foarte foarte mult! Pe Oscar Isaac (care tocmai a cîştigat un Golden Globe!) vreau să-l iau acasă (pentru că-i plac pisicile şi cîntă fain, nu de altceva :O ). E un film tare bun, parol. Gata, sper că v-am convins. :)
Dacă vă plac filmele regizate de fraţii Coen (şi chiar dacă nu!), nu are cum să nu vă placă filmul ăsta, care a cîştigat (şi) Marele Premiu al Festivalului de la Cannes şi care are îi are în distribuţie şi pe Carey Mulligan, Adam Driver :), John Goodman şi Justin Timberlake.
Serios, recomand foarte foarte tare. Trailerul de pe imdb e diferit un pic şi îmi place mai mult, dar nu am reuşit să-l copiez aici.



Nota mea pe imdb.com: 9*/10. Nota generală 7,4 (cam puţin, poate au votat fostele prietene ale lui Justin Timberlake, ce ştiu eu.)

4) Sense and Sensibility - regia: Ang Lee (1995)

Nu ştiu dacă mai este cineva care să nu fi văzut filmul ăsta. Dar dacă mai sînteţi, vi-l recomand. :D Sau poate doreaţi să-l revedeţi şi nu mai ştiaţi că vreţi, hihi. Poate nu mai ştiţi cum arăta Kate Winslet la 20 de ani? :) Pe lîngă regretatul Alan Rickman, îi mai puteţi urmări şi pe Hugh Grant, Gemma Jones (mama lui Bridget Jones, ok?) şi Emma Thompson, care l-a cunoscut pe actualul ei soţ datorită acestei ecranizări.



Domniţele care sînteţi la curent cu tot ce mişcă în materie de Jane Austen & pe micile şi marile ecrane, sînt toate filmele cam la fel? Eu abia am încercat marea cu degetul cu filmul ăsta, deşi sînt convinsă că am mai văzut în tinereţe în România, dar nu prea mai îmi amintesc mare lucru.
(Şi anul trecut la cinema Departe de lumea dezlănţuită. :D)

Nota mea pe imdb.com: 9*/10. Nota generală 7,7.

*Probabil aşa se numesc x alte posturi pe alte bloguri. Ce am acum prezentă în cap este seria roşu verticală cu titlul "Ce-am mai citit".

Wednesday, June 10, 2015

Meno Sebastiano Argenti

Într-o zi m-au lovit amintirile. Nu cine ştie ce multe, da' oricum!

Sînt convinsă că toţi cei din generaţia mea (care sînteţi? :D) ştiu cine e personajul din titlu. P. nu are atîta cultură cinematografică, aşa că nu a auzit de, nu a văzut Gheaţa verde. Cum era de aşteptat, filmul nu se găseşte pe nicăieri, asta după ce am făcut reclamă, vai, sigur o să-ţi placă, e cu acţiuneeee şi cu actori cunoscuţi (Omar Shariff, Ryan O'Neal) :D (şi cu mult suspans, ceea ce de fapt l-ar cam scoate de pe o listă a filmelor la care mă uit eu în general, ca să nu-mi stea inima-n loc).

Ei, dacă nu-l găsim pe ăsta, hai să încercăm cu altul (cu Jane Seymour şi Christopher Reeve) care a făcut valuri cînd eram eu copil în România. Undeva, cîndva. Nici pe ăsta nu-l găsim. Astfel se încheie scurta listă :D cu filme de care-mi amintesc eu că le-am văzut de nenumărate ori.

Şi-mi mai amintesc că se plîngea mama la cinematograf că "iar au tăiat!" din film. Şi încercînd să mă prind la ce se referă tăiatul ăsta, că nu se vedeau găuri pe ecran (!!), am ajuns la concluzia că de fiecare dată cînd se schimba cadrul, clar, au tăiat. Erau pe cîmpul de luptă şi deodată se certau în senat, mama, mama, ai văzut, au tăiat! :D

Azi mă duc să mă tundă Diana. Diana mea născută aici din părinţi sîrbi şi care acasă vorbeşte o română destul de veche, în care la "minge" se spune "dop" şi din vocabularul ei românesc lipseşte "deodată" şi nu ştiu cum fac, că de fiecare dată cînd vorbim, folosesc "deodată" şi apoi i-l traduc în germană.

A, da, de ce filme din copilăria comunistă vă amintiţi? :) (ce drăguţă e construcţia asta în română, în speranţa că e corectă :D, "de ce" care nu înseamnă "de ce?" :>.)

Ca să nu vă mai zic (celor care încă nu ştiţi!) că 1. săptămîna trecută am mai copt o compunere (în franceză) :D şi 2. ieri am aflat că am luat 1,0 la compunerea din iarnă în franceză (!!!!!!!!!!), iuhu! (nota cea mai mică în lumea noastră :D, dar cea mai rîvnită în Germania, căci perfection!)

Şi după ce-am predat compunerea (cu 26 de ore întîrziere, ah, o nimica toată... :D), m-am dus la cursuri după patru ore de somn, am asistat la franceză şi arameică (că n-am participat) şi apoi, ca să nu dorm de la 5 seara, m-am dus prin oraş, unde am ajuns la cinema, unde n-am adormit (wow!) şi am văzut un film drăguţ (!) la care nu aş fi intrat premeditat, că nu-s fană Kate Winslet (îmi pare rău, trei ceasuri pe scaun la Titanic m-au marcat aproape forevă). Dar A Little Chaos a mers, cu mîna pe inimă zic că nu mi-am dat seama cînd au trecut două ore (!), l-am văzut în germană, vocea actorului principal mi s-a părut foarte interesantă ca să nu zic segxy :D şi am mai fost şi luni o dată, să-l aud şi-n original, care n-a mai avut atîta farmec (urăsc filmele dublate, asta e excepţia), da' tot a mers. Şi dacă reuşesc să mai ajung prin zona cinematografului cît mai rulează filmul, intenţionez să-l mai văd (da-n germană pliz :D). În germană se cheamă, parcă mai inspirat, adică să ai o vagă idee despre ce e filmul înainte de a-ţi lua bilet, bine, dacă nu ai văzut reclama (care în capul meu nu se cheamă trailer), Grădinăreasa (!) din Versailles.