Bine aţi revenit la emisiunea noastră duminicală. A, nu? :)
Am văzut o provocare literară tematică :>, dar mie mi-au venit în minte nişte piese muzicale şi nişte filme. N-am ascultat eu cine ştie ce multă muzică la viaţa mea (mă rog, depinde cu cine mă compar), pe last.fm am vreo 14 pagini cu piese care au primit o inimă de la mine. :) M-am preumblat prin paginile alea, am ales cam 30 de titluri, din care o să selectez aici la crème de la crème.
Selecţia mea nu are pretenţia de a fi revoluţionară sau lipsită de kitch. E un fel de top al preferinţelor mele, dar probabil că-n ordinea asta nu am ascultat niciodată piesele.
Ia să vedem/ascultăm.
Def Leppard - Love Bites (1988)
Thin Lizzy - Still In Love With You (1974)
Tiamat - Do You Dream Of Me? (1994)
George Michael - Tonight (1991)
Bobby Vinton - Blue Velvet (1963)
Free - Be My Friend (1970)
Aici aveţi un playlist în care sînt piesele de mai sus şi mai adaug altele.
Showing posts with label lambada. Show all posts
Showing posts with label lambada. Show all posts
Sunday, February 14, 2016
Monday, January 11, 2016
O recomandare de playlist de pe Spotify
Întîi cu teoria. În rezumat, dacă nu aveţi Spotify, am pus linkuri de pe youtube, ca să vedeţi despre ce vorbesc. :)
Probabil că nu toată lumea foloseşte Spotify, mie îmi place, am o versiune gratuită şi pentru telefon, şi pentru calculator (:P) (cu reclame, care nu mă deranjează, deşi unele sînt enervante, de ex. una zice aşa: "te-ai săturat să îţi fie întreruptă muzica de reclame enervante?", la care eu răspund cu voioşie "nuuuuu!" (costă vreo 10 euro pe lună versiunea full şi nu simt nevoia să dau atîţia bani)). Nu sînt sigură că este şi în România - am făcut acum o mică anchetă pe gugle şi cică nu. Pe youtube sînt nişte tutoriale cu titluri "cum să asculţi Spotify în România", vedeţi voi dacă vă interesează. (Cînd am fost la Iaşi în vară am ascultat muzică de pe Spotify de pe telefon.)
Pentru cei care folosesc Spotify, am nimerit ieri peste un playlist foarte fain, are spre 300 de melodii şi am sărit doar vreo trei pînă acum. Foarte faină selecţie. Aşa, dacă aveţi chef să căutaţi, playlistul se numeşte The Catcher In The Rye şi este creat de Sebastian Pichardo. Da, am ajuns la el căutînd un audiobook. :) Experienţa mea cu playlisturile pînă acum nu a fost chiar glorioasă, Spotify mă vede în Germania şi playlisturile nemţeşti sînt băgate la înaintare, aşa că şi dacă dau de ceva care să-mi placă în mare parte, tot mă trezesc cu piese germane şi, am uitat să vă spun, nu-mi place muzica lor (cu foarte foarte mici excepţii), aşa că trebuie să fiu mereu alertă. :)
Aşa, din lista asta, în caz că aţi ajuns pînă aici, am aflat de:
1) Art Tatum is widely acknowledged as one of the greatest jazz pianists of all time (da, toată lumea ştia de el, eu nu, deşi sînt fană înfocată a genului)
- aici un link de pe youtube, sper să meargă din toate ţările. Doar aşa, de făcut poftă, dacă mai e cineva pe lume care nu-l ştie pe domnul Tatum. :D
2) Postmodern Jukebox - o constelaţie de muzicieni diverşi, sub mîna magică a lui... ia să-l lăsăm să se prezinte singur (de pe Twitter): Scott Bradlee @scottbradlee I make music sound old.
I-am şi ochit că au concert în Frankfurt pe 24 aprilie, aşa că...
- Single Ladies de pe youtube. În lista lor de coveruri nu se poate să nu găsiţi ceva care să fie pe gustul vostru. :)
3) Andrea Motis e o domniţă barceloneză de 20 de primăveri (în sfîrşit am nimerit-o, e născută în mai :)) ). Şi ea e prin sector pe 13 martie, să vedem ce sfori pot fi trase. :)
Cred că am găsit un concert întreg pe youtube. Poftiţi.
A, de data asta dintr-o reclamă (ce mă făceam dacă nu aveam reclame!?) de pe Spotify am aflat săptămîna trecută de Glen Hansard (Hansard and Irglová's song "Falling Slowly" won the 2007 Academy Award for Best Original Song) şi am şi luat bilete pentru 24 februarie, într-o fostă sinagogă, sînt foarte curioasă. Aici un link din care probabil vă puteţi da seama dacă vă interesează sau nu stilul lui.
Probabil că nu toată lumea foloseşte Spotify, mie îmi place, am o versiune gratuită şi pentru telefon, şi pentru calculator (:P) (cu reclame, care nu mă deranjează, deşi unele sînt enervante, de ex. una zice aşa: "te-ai săturat să îţi fie întreruptă muzica de reclame enervante?", la care eu răspund cu voioşie "nuuuuu!" (costă vreo 10 euro pe lună versiunea full şi nu simt nevoia să dau atîţia bani)). Nu sînt sigură că este şi în România - am făcut acum o mică anchetă pe gugle şi cică nu. Pe youtube sînt nişte tutoriale cu titluri "cum să asculţi Spotify în România", vedeţi voi dacă vă interesează. (Cînd am fost la Iaşi în vară am ascultat muzică de pe Spotify de pe telefon.)
Pentru cei care folosesc Spotify, am nimerit ieri peste un playlist foarte fain, are spre 300 de melodii şi am sărit doar vreo trei pînă acum. Foarte faină selecţie. Aşa, dacă aveţi chef să căutaţi, playlistul se numeşte The Catcher In The Rye şi este creat de Sebastian Pichardo. Da, am ajuns la el căutînd un audiobook. :) Experienţa mea cu playlisturile pînă acum nu a fost chiar glorioasă, Spotify mă vede în Germania şi playlisturile nemţeşti sînt băgate la înaintare, aşa că şi dacă dau de ceva care să-mi placă în mare parte, tot mă trezesc cu piese germane şi, am uitat să vă spun, nu-mi place muzica lor (cu foarte foarte mici excepţii), aşa că trebuie să fiu mereu alertă. :)
Aşa, din lista asta, în caz că aţi ajuns pînă aici, am aflat de:
1) Art Tatum is widely acknowledged as one of the greatest jazz pianists of all time (da, toată lumea ştia de el, eu nu, deşi sînt fană înfocată a genului)
- aici un link de pe youtube, sper să meargă din toate ţările. Doar aşa, de făcut poftă, dacă mai e cineva pe lume care nu-l ştie pe domnul Tatum. :D
2) Postmodern Jukebox - o constelaţie de muzicieni diverşi, sub mîna magică a lui... ia să-l lăsăm să se prezinte singur (de pe Twitter): Scott Bradlee @scottbradlee I make music sound old.
I-am şi ochit că au concert în Frankfurt pe 24 aprilie, aşa că...
- Single Ladies de pe youtube. În lista lor de coveruri nu se poate să nu găsiţi ceva care să fie pe gustul vostru. :)
3) Andrea Motis e o domniţă barceloneză de 20 de primăveri (în sfîrşit am nimerit-o, e născută în mai :)) ). Şi ea e prin sector pe 13 martie, să vedem ce sfori pot fi trase. :)
Cred că am găsit un concert întreg pe youtube. Poftiţi.
A, de data asta dintr-o reclamă (ce mă făceam dacă nu aveam reclame!?) de pe Spotify am aflat săptămîna trecută de Glen Hansard (Hansard and Irglová's song "Falling Slowly" won the 2007 Academy Award for Best Original Song) şi am şi luat bilete pentru 24 februarie, într-o fostă sinagogă, sînt foarte curioasă. Aici un link din care probabil vă puteţi da seama dacă vă interesează sau nu stilul lui.
Sunday, September 27, 2015
Phil Collins - I Wish It Would Rain Down (Official Music Video)
Pentru că mi-era dor. Şi parcă-l ştiu de undeva pe chitarist. :D
Thursday, November 6, 2014
Lambada se întoarce!
Poate nu ştiţi ce vreau să zic, da' pe vremea cînd încercam să-mi organizez un pic blogul, pusesem tag lambada la posturile cu linkuri muzicale etc. Parcă!
Aşadar! Ignoraţi limba cîntării şi pliz pliz spuneţi-mi cu ce altă piesă seamănă bucata >>>>> asta <<<<<, pridi pridii pliz! A, nu e secret cine lălăie, Ivri Lider, leidizengentălmens:P:P, I was lucky to be loved. No bun, aud.
PS Mîine aflu ce şi cum cu testul 1 de arabă, da' nu a fost chiar spectaculos. Şi deci nota chiar nu contează, dacă am 1 pe linie, nu influenţează nota de la examen.
A, da, e un ger la noi! Bine, poate nu ger, da' am congelat rău de tot. Şi mai e şi grevă la doicefere :), care creează un mare haos în trafic.
Mă duc la teme, pardon.
Aşadar! Ignoraţi limba cîntării şi pliz pliz spuneţi-mi cu ce altă piesă seamănă bucata >>>>> asta <<<<<, pridi pridii pliz! A, nu e secret cine lălăie, Ivri Lider, leidizengentălmens:P:P, I was lucky to be loved. No bun, aud.
PS Mîine aflu ce şi cum cu testul 1 de arabă, da' nu a fost chiar spectaculos. Şi deci nota chiar nu contează, dacă am 1 pe linie, nu influenţează nota de la examen.
A, da, e un ger la noi! Bine, poate nu ger, da' am congelat rău de tot. Şi mai e şi grevă la doicefere :), care creează un mare haos în trafic.
Mă duc la teme, pardon.
Thursday, April 17, 2014
Tuesday, April 15, 2014
O mio babbino caro
Dragilor,
(în ideea că mai vine din cînd în cînd vreun domn pe aici) am scobit măreţele arhive ale acestui blog în căutarea unui link spre titlu, nimic. Cer foarte pardon dacă el este acolo şi eu doar n-am dat de el.
Unu la mînă, io credeam că şlagărul ăsta se cheamă ceva cu bambino!!! Am aflat acum că nu, traducerea de pe wiki e (literal) oh my dear papa/(singable) oh my beloved father. E o arie splendidă (ha!) din opera Gianni Schicchi (1918) de Giacomo Puccini. Wikipedia ştie mai multe.
Doi la mînă, ascultaţi versiunea
--->>> asta <<<---
por favor. Amira Willighagen, la vremea respectivă posesoarea a 9 anişori, a cîştigat ediţia din 2013 a concursului Hollands's Got Talent. De obicei îmi dau lacrimile cînd o aud. :-)
Dacă (nu) v-a plăcut, puteţi să continuaţi cu:
Angela Gheorghiu (1)
Anna Netrebko (2)
Montserrat Caballé (3)
Maria Callas (4)
(1)
(2)
(3)
(4)
Bonus pentru cine chiar are chef şi răbdare: Andrew De Leon (America's Got Talent) - puteţi asculta de la minutul 2:07 pînă la 3:15, dacă doriţi să săriţi peste prezentări. E pe bază de standing ovation/s din partea juriului, nu vă lăsaţi amăgiţi de fizicul jovenului.
(în ideea că mai vine din cînd în cînd vreun domn pe aici) am scobit măreţele arhive ale acestui blog în căutarea unui link spre titlu, nimic. Cer foarte pardon dacă el este acolo şi eu doar n-am dat de el.
Unu la mînă, io credeam că şlagărul ăsta se cheamă ceva cu bambino!!! Am aflat acum că nu, traducerea de pe wiki e (literal) oh my dear papa/(singable) oh my beloved father. E o arie splendidă (ha!) din opera Gianni Schicchi (1918) de Giacomo Puccini. Wikipedia ştie mai multe.
Doi la mînă, ascultaţi versiunea
--->>> asta <<<---
por favor. Amira Willighagen, la vremea respectivă posesoarea a 9 anişori, a cîştigat ediţia din 2013 a concursului Hollands's Got Talent. De obicei îmi dau lacrimile cînd o aud. :-)
Dacă (nu) v-a plăcut, puteţi să continuaţi cu:
Angela Gheorghiu (1)
Anna Netrebko (2)
Montserrat Caballé (3)
Maria Callas (4)
(1)
(2)
(3)
(4)
Bonus pentru cine chiar are chef şi răbdare: Andrew De Leon (America's Got Talent) - puteţi asculta de la minutul 2:07 pînă la 3:15, dacă doriţi să săriţi peste prezentări. E pe bază de standing ovation/s din partea juriului, nu vă lăsaţi amăgiţi de fizicul jovenului.
Monday, April 14, 2014
Foarte repede si la obiect
Azi am un playlist de treaba, asa ca:
1. DeVotchKa - How It Ends. Ati vazut filmul Little Miss Sunshine? Est foarte foarte fain.
2. The Divine Comedy - Our Mutual Friend. Astia-s niste irlandezi, am mai pus cîndva o piesa de-a lor, cel putin asa îmi amintesc, asta nu e cea mai spectaculoasa, dar îmi place totusi mult. Enjoy!!!
1. DeVotchKa - How It Ends. Ati vazut filmul Little Miss Sunshine? Est foarte foarte fain.
2. The Divine Comedy - Our Mutual Friend. Astia-s niste irlandezi, am mai pus cîndva o piesa de-a lor, cel putin asa îmi amintesc, asta nu e cea mai spectaculoasa, dar îmi place totusi mult. Enjoy!!!
Si sa nu ziceti ca nu stiu ce si nu stiu cum
virgula
poftiti niste muzica, pentru ca de ce nu?!?!
Cunoaste toata lumea A Fine Frenzy?? Ashes And Wine.
poftiti niste muzica, pentru ca de ce nu?!?!
Cunoaste toata lumea A Fine Frenzy?? Ashes And Wine.
Thursday, March 27, 2014
Anna Calvi FTW
Am fost aseara la concert, sînt înca sub impresia evenimentelor (se foloseste în româneste expresia asta cu impresiile?!) (mi se pare asa sofisticata si cu nasu pe sus, haha). Va las un videoclip chiar din concertu´ de aseara. Multa chitara (???) si mai si cînta. Nu stiu daca o sa placa la toata lumea, dar tin pumnii si ma întorc la munca, sînt înca singura in birou si merge!
Papa!!!!!
LE Habar n-aveam, evident, ca primul post despre Anna Calvi tot asa s-a numit, doar ca avea si semnul exclamarii. Fara semnul exclamarii se explica prin faptul ca mi s-a mai maturizat si maturat gustul artistic. :D:D:D
Papa!!!!!
LE Habar n-aveam, evident, ca primul post despre Anna Calvi tot asa s-a numit, doar ca avea si semnul exclamarii. Fara semnul exclamarii se explica prin faptul ca mi s-a mai maturizat si maturat gustul artistic. :D:D:D
Friday, March 14, 2014
Anna Calvi FTW!
Ola. Momental sînt solo în biro, colega 9 e malada si facem schimb de melodii pe mail/WhatsApp. Da, asta numesc eu munca. Nu mai sînt solo, a venit singurul coleg de azi.
Eniuei, colega mi-a trimis o Anna Calvi de care nu mai auzisem si va dau si voua, în caz caci v-a scapat, ca mi s-a parut fff faina!!!!
Voala! :D
Eniuei, colega mi-a trimis o Anna Calvi de care nu mai auzisem si va dau si voua, în caz caci v-a scapat, ca mi s-a parut fff faina!!!!
Voala! :D
Tuesday, March 11, 2014
N-am niciun sistem!
Ah, da, salut, sînt iar pe ogor (acasa de cînd cu smartofonu nu prea mai intru de pe computer!) (cred ca am mai zis asta deja aici!) si ascult muzica si am vrut sa va prezint o piesa pe care iar ma tem ca am mai prezentat-o si de ce zic ca n-am niciun sistem? Fiindca n-am, nu stiu sa caut dupa un tag ori dupa un artist ceva în postuletele mele. Ah, poate ma organizez la pensie!
Orisicîtusi, aplauze pentru Sezen Aksu cu piesa Kutlama si aici aveti si versuri (am vazut ca-s de primavara, cred).
Am vazut azi o gramazimea de copaci în floare în Frankfurt!!!
Orisicîtusi, aplauze pentru Sezen Aksu cu piesa Kutlama si aici aveti si versuri (am vazut ca-s de primavara, cred).
Am vazut azi o gramazimea de copaci în floare în Frankfurt!!!
Tuesday, February 11, 2014
1939
Eleo, sînt la job, de aia muzica! În rest, vevy bizi. Egzamenele urmarituare: marts si miercuri, 18 si 19 parca. Apoi 28 si cu noroc babay!!!
Din anul din titlu:
aceasta! (Woody Herman - Yardbird Shuffle)
PS Caselu´ este creca tre bian!!! Transmite salutari! :)
Din anul din titlu:
aceasta! (Woody Herman - Yardbird Shuffle)
PS Caselu´ este creca tre bian!!! Transmite salutari! :)
Friday, February 7, 2014
Subscribe to:
Posts (Atom)