Showing posts with label wikipedia. Show all posts
Showing posts with label wikipedia. Show all posts

Thursday, January 16, 2020

Wonder Wheel (2017)

Mare bucurie la casa omului Netflix! Asta cînd ai la ce să te uiți. Actualmente nu mă pasionează nici un serial și sînt destul de tristă, că tare-i bine și frumos să știi că mergi pe canapea la fix și nu trebuie să-ți bați prea mult capul cu alegerea, pentru că mai ai x episoade din serialul cutare. Dar nu am.

Mi-am pus eu diverse minuni pe listă și duminică seara au căzut sorții pe Wonder Wheel, Woody Allen, acest mare maestru etc. etc.

Nu știu alții cum sînt, dar pe mine mă seacă băiatul ăsta Justin Timberlake. Nici măcar nu știu exact de unde i/mi se trage, dar dacă am de ales, prefer să nu.

Acum nu am avut, că nu aveam altceva mai bun.

Filmul mi s-a părut slăbuțel, cred că îmi place artificiul ăsta (preluat din teatru, am citit eu pe wiki) cînd un personaj/actor vorbește cu publicul, dar aici nu mi-a plăcut. Multe chestii în film cică l-ar face să semene cu o piesă de teatru, pînă aici nimic rău, ba dimpotrivă, aș putea spune, dar ce a fost cu machiajul ăla? Sau fond de ten, vă rog să mă scuzați, dar mai toți arătau de parcă i-aș fi machiat eu, iar asta chiar nu i-o doresc nimănui. Am mai văzut multe laude la adresa cinematografiei (ei, cum se cheamă cinematography pe românește?!?!) lui Vittorio Storaro, mare meseriaș el așa (tot wiki zice), pe mine m-a lăsat rece, asta cînd nu m-a intrigat (vreau să zic scos din sărite, zic bine?).

Costumele faine, decorurile ok, acțiunea, da, de ce nu, jocul celorlalți (Kate Winslet, Juno Temple (o știam din Departe de lumea dezlănțuită), Jim Belushi) chiar bun, de Justin nu zic nimic, în afară de antipatic pentru mine, așa că ce să mai adaug ceva...

Dar în mare, un film nememorabil (pentru mine, normal). Preferatele mele de Woody Allen, pe care le-am văzut de... am pierdut șirul, rămîn Midnight in Paris și Manhattan Murder Mystery.

(2/2020)

Thursday, January 9, 2020

Duios licorna trecea

Poate ați mai întîlnit undeva titlul ăsta... sau poate nu?!

Bine, voi o știți pe Anastasia*, dar de unde? 1. Ați văzut filmul (de război)? 2. Ați citit cartea (povestirea/nuvela, wiki nu e foarte sigură de data asta, de Dumitru Radu Popescu; tot de pe wiki am aflat că acest domn a fost șef de trib în CC al PCR vreo 20 de anișori și e directorul Editurii Academiei Române din 2006, olé)?

Aș dori să precizez că răspunsurile mele la 1. respectiv la 2. sînt cred că nu respectiv cel mai probabil nu.

Revenind la titlul real al acestei postări, cam pe la finalul interviului lui Marius Chivu cu Ana Dragu (mersi, L.) (destul de anevoioasă căutarea prin interviuri pe acolo, dar na, ne descurcăm și noi cum putem) am auzit și eu de ceva titlu, ”Ultima licornă”, și mi-am zis asta ce o mai fi și era să-mi sară ochii din cap și am întrebat-o pe AA băi tu știi ce e aia licornă? și ea nu a știut și eu i-am zis e unicorn băi și ea a zis oaaaat?! și eu mi-am dat în dexonline și el a zis licornă nu avem și eu am rîs și mi-am mai dat o dată și el a zis întîi

licorn, -ă - inorog

și eu am zis lui AA băi nici nu mi-am dat seama că ți-am zis inorog în englezăăă dar apoi am mai găsit tot acolo

licorn, -ă - inorog, unicorn

deci este și în română unicorn dar totuși eu de unde era să știu de licorne? că la mine în cartier chiar nu erau erau numai pegași.**

*Duios Anastasia trecea.
**tentația e cît casa să scriu în stilul lui Adrian Chivu, Strada, chestia e că lui chiar îi reușește și îmi place mult.

Friday, January 3, 2020

Despre masochism

Poate nu e postarea cea mai grozavă în care să anunț cu litere de aur (ha!) că puteți să primiți pe email ce mai scriu pe blog, dacă vă treceți adresa undeva aici în dreapta sus. Mai că am descoperit roata în 2020. Mulțumesc persoanei implicate.

Sigur că da!

Asta (titlul, despre masochism) a rămas de ieri și se potrivește cu starea mea de azi. Chiar nu contează la cine am văzut, era un citat din Marianne Faithfull pe goodreads și am fost curioasă cine e doamna asta. Atît de curioasă, că pînă azi am uitat (a avut o relație cu Mick Jagger, poftim, și nu știu ce cîntec de la Rolling Stones a fost compus datorită pasiunii ei pentru cartea Maestrul și Margareta).

Altceva mi-a atras totuși mie atenția.

Ia spuneți voi, masochism vine din latină sau din greacă?

Vine de la Leopold von Sacher-Masoch, care a scris Venus in Furs. Foarte frumos din partea lui. El era ceva unchi al Mariannei de mai sus, așa am ajuns la el.

Și am terminat o carte care mi-a scos peri albi și ah, da, de asta se potrivește titlul. Mă mai gîndesc un pic ce notă îi dau.

Altfel, nu mi-a trecut răceala, mă cam doare capul, nu-mi arde de amuzamente. Noapte bună.


Wednesday, January 1, 2020

În care se arată cum acest blog va cunoaște ditamai revivalul

2020!
După ce am trecut prin multe și am aflat că decadă în română nu înseamnă ce înseamnă în engleză și că noul deceniu de fapt începe abia în 2021, am reușit să trec cumpăna dintre ani (!) cu o răceală de mare angajament, ceea ce nu vă doresc și vouă.
Dar la mulți ani!

#culturale #poezie #muzicale

Am terminat Balada evreului care a ajuns de la cenușiu la albastru, de Ițic Manger (mulțumesc, E.!) abia dimineață. M-am dat puțin pe wikipedia, să văd și eu cine e domnul ăsta Anacreon care apare la Ițic. De acolo am aflat (pagina în engleză) că ”Anacreon al Suediei” a fost Carl Michael Bellman. Numele ăsta îmi era cunoscut, aveam și o bănuială. M-am apucat să ascult pe Spotify. Nu, nu chiar e pe gustul meu. Am întrebat-o pe I. dacă de la ea știu de Carl Michael. I. știa doar de un Bellman simplu (un muzician norvegian, de data asta). L-am căutat și îl ascult, e mult mai digerabil pentru mine față de domnul rococo (sînt convinsă că suedezul place și va plăcea multora, poate și mie, dacă mă înarmez cu mai multă răbdare/deschidere la minte).

Navigînd prin vîltorile wikipediei, am aflat și că Bellman e un fel de Bulă suedez și m-am distrat cu exemplele de acolo, pe care vi le dau aici cu copy/paste.

A Russian, a German and Bellman wanted to see who could swim the fastest across the Atlantic. First out was the German. He swam one kilometer and drowned. Next came the Russian. He swam 10 kilometers and then he drowned. Now it was Bellman's turn. He swam and swam until he almost reached the coast of America – then he got tired and swam back.

***

A Dane, a Norwegian and Bellman made a wager on who could remain inside a goat pen the longest. First out was the Dane, who came out after just 10 minutes yelling "Damn! The goat stinks!" After him the Norwegian went in, and after half an hour he came out yelling, "Damn! The goat stinks!" Finally Bellman went in. After two hours the goat came rushing out yelling "Damn! Bellman stinks!"

#lingvistice #wikipedia4ever

Apoi m-am băgat în niște poezii mai vechi de-ale domnului Mircea C. Era obligatoriu să ajung la dicționar la un moment dat.
Dacă vă interesează, iată cu ce mi-am mai îmbogățit vocabularul/cunoștințele generale azi (vom vedea cît timp rămîn stocate datele astea...) (via dexonline/wiki)

foc bengal - foc de artificii

funambulesc - acrobatic/bizar/extravagant

Sandro di Mariano - Botticelli

Sunday, January 6, 2019

Scriitori controversați și muzică din Mongolia

După ce anul trecut am vrut să citesc un autor și am renunțat, pentru că era implicat într-un scandal din seria #metoo, cineva ;) a propus să-l citesc anul ăsta, cînd l-am gugălit și am aflat că a fost ”reabilitat”, adică mai multe instituții au investigat problema și au considerat că omul e curățel, așa.
Vorbesc despre Junot Diaz, cu ceva accente.

Căutînd ”adevărul” despre domnul de mai sus, am aflat întîmplător (!) că fix autorul pe care îl citesc fix acum, ok, azi, nu în timp ce scriu articolul ăsta, e și el bine mersi în scandalul #metoo. Ca să vezi și să nu crezi.
Despre Sherman Alexie este vorba.

LE Aici un link suplimentar despre Sherman Alexie etc.

Cum New York Times are informații fără număr, dar un număr limitat de articole la liber pe lună fără să ai abonament și/sau să faci șmecherii, am căutat informații pe alte site-uri. Și așa am ajuns la npr, care e National Public Radio, care nu știam. După ce am citit pe acolo despre Alexie, m-am mai plimbat puțin prin pagină și mi-a atras atenția un articol despre o bandă formație heavy metal din Mongolia.



Întîi m-am uitat la videoclip ca să mă hlizesc, dar nu chiar m-am hlizit. L-am lăsat să meargă și a doua oară și îmi place așa, în felul lui, deși nu am nici cea mai mică tragere de inimă să ascult de bunăvoie chestiuni heavy metal etc.

Nu cred că am mai ascultat muzică din Mongolia pînă acum. Țara asta mă fascinează binișor, din copilărie, de cînd auzisem de Ulan Bator și mi se părea că au timbre faine mongolii.

LE Flăcăii ăștia au nu știu ce instrumente nemaipomenite, dar ați auzit de Jew's harp?!?!?! Eu nu, articolul de la npr zice de instrumentul respectiv și mai jos aveți link la wiki, că ce ne-am face fără ea.

Friday, January 4, 2019

Azi despre Mongolia

Vorba vine, dar citesc destul de anevoios impresiile de călătorie ale Ralucăi Feher (wiki zice că Feher înseamnă ”alb” pe ungurește, mi-am dat în gugle pentru că am văzut la Monica un titlu de carte care avea ceva feher și nu era Raluca, era Regele alb, tadam!) despre Asia. Anevoiosul ține de mine, cartea îmi place, mă distrez binișor, îmi place răutăcismul autoarei care transpare pe alocuri. :)

Așa, zice acolo că nuj ce alți turiști or ajuns acolo, în Mongolia adică! după ce s-or uita la ceva documentar cu Ewan McGregor care face turu' Mongoliei și nu numa' și este pe DVD (da' pe bani, po să vă zic de pe-acuma, Netflix sau Amazon Prime nu îl au moka, sînt fff dezamăgită).
Și l-am scobit puțin pe Ewan, ce era să fac! Și am aflat că a fost căsătorit cu o tipă greco-franceză evreică și împreună au avut (și sper că mai au) trei fete, iar pe a patra au adoptat-o din Mongolia. Ewan a zis că (mie, aseară, la telefon, sau pe wiki na) fetele îs crescute în religia iudaică, el fiind oricum mai mult de poză creștin. Am mai recuperat un element de trivia cu evrei, iuhu!

A, toate chestiile în Mongolia par să se numească Ginghis. Adică sigur au bere și vodcă și poate mai au și alte cele, nu am reținut. Așa îl cheamă în română pe băițașu' ăsta, Ginghis, da? Că mi se pare destul de greu numele, mai că îmi vine să îi zic Gingis sau Ghinghis, tot aia. Phii.

Iată că în Elveția există un sat care se numește Gingins, wiki știe că are ca la 1200+ locuitori, bogați, sper, că eu așa am ajuns la localitate (să fim înțeleși, localitate merge de zis și la cătun, și la Tokyo??), gugălind un jucător de tenis francez, Jo-Wilfried Tsonga, care acolo plătește impozite. Cum, nu? Mă rog. Mi s-a părut că seamănă așa Ginghis cu Gingins.

Cam asta am avut de spus. Babay!

PS M-am dezabonat pe Twitter de la cele 345324 canale pe care îmi curgeau informații despre tenis. Parol! Sînt pe care să îmi purific și lista de pe instagram la capitolul ăsta, pfiu, greu, greu.

Wednesday, July 11, 2018

Ă telegrame cam geografice și numai telegrame nu-s!

Sincer, habar nu am dacă pe blogul ăsta am avut telegrame*, știu sigur că am avut pe blogul vechi. Un fapt foarte important, desigur.

§ Am constatat că statisticarul (!) de lecturi zice că am citit 5 cărți de Marin Preda și mhhh habar nu aveam care. În fine, ele sînt de fapt două, două volume Moromeții (chiar am citit și volumul 2, rilii???) și trei volume Cel mai iubit dintre pămînteni. În mare, din aceste două mari și valoroase romane nu îmi amintesc nimic. Adică sigur, familia Moromete (bine, ampresea că Moromeții nici nu m-a impresionat în mod deosebit, deh pita cu slană ciorba cu potroace iu neim it nu-s gurmandă nujce). Știam o tipă care recitea anual Cel mai iubit dintre pămînteni. Despre asta, îmi amintesc că m-a impresionat filmul. Heh. Ce anume nu mai reținesc, a trecut multă apă pe Bahlui de atunci.

§ Am fost într-un weekend în estul Germaniei, întîlnirea semi din doi în doi ani cu gașca lui P., la care au participat și cumnata cu nepotu' etc. La alimentară ne-au bombardat cu diverse ”cartonașe de colecție” înaintea campionatului mondial de folbal și le-am strîns pentru junior, care le-a despachetat cu mare bucurie și entuziasm și a început să ne bombardeze cu: cîte kg are jucătorul cutare? ce înălțime? de cîte ori a jucat pentru națională? etc. etc.
Ca să-l mai liniștesc, am încercat să schimb direcția și am aruncat din păcate foarte la derută:
Ia spune tu măi nepuate pe ce continent este România?
El s-a scobit intens și a zis destul de ezitant totuși: Spania!
Cică încă nu or avut geografie, urmează.
Dacă tot e pasionat de cartonașe etc., acu stau cu ochii ca pe butelie pe amazon că am găsit un joc cu țările lumii foarte mișto așa și tocmai o apărut o ediție 9 cu 194 de țări!! iar pe amazon încă nu e actualizată versiunea și nu vreau să o cumpăr pe aia veche cu 192 de cărți. A, da, și vreau să cumpăr și pentru noi un joc din ăsta, să mă pregătesc intens pînă vine nepotu să mă prindă cu lecția neînvățată și #Goșgoșunsac.

§ Angela a plecat în concediu. Am întrebat-o la ce lac merg ei iar?
- La cel mai mare lac din Elveția/Italia (chiar nuj ce a zis ea cu exactitate)
- La Lacul Garda? mi-am arătat eu uriașa cultură.

Angela a pronunțat super simpatic acest laaagggooomaggiioooreeee, care ea nu chiar a făcut școala în Italia. Mă rog, telegrama mea despre asta voia să fie, dar mi-am dat acum în #wiki și a reieșit că Lacul Garda este cel mai tare din parcare, cu o suprafață de 369,98 km², iar Lago Maggiore are 212,5 km². Acum mi se pare mai distractiv, că Garda parcă era Ciricul... :D (ditamai comoară a naturii pe drumul spre aeroportul din Iași, pentru cine nu știe și nu cunoaște!)
PS Lago Maggiore e în/între Italia și Elveția. Lacul Garda este doar în Italia.

§ Dacă tot sîntem cu temele mai mult sau mai puțin făcute la geografie, să precizez a cinșpea oară că Statele Baltice pentru mine sînt un fel de Triunghiul Bermudelor Baltic. Adică cum să zic știu care-s tările: Estonia, Lituania, Letonia, știu și capitalele, Riga, Tallinn și Vilnius. Dar aici s-a terminat totul. Ultima oară cînd m-am făcut de vagă baftă (vorba vine, eram doar eu cu consorțu și ne chinuiam geografic!) am zis domle eu nu știu care e ordinea lor de la stînga la dreapta. Ah și m-am uitat pe hartă și să vezi și să nu crezi, ele nu sînt de la stînga la dreapta, ci de sus în jos!!! Ce tupeu. Mna. Și așa, aș ști să zic vreo doi trei jucători de tenis de pe acolo, dar trebuie să mai aprofundez. Adevărul e că republicile alea cu L au niște nume de toată bafta (vezi mai jos, la jucătorii de tenis) care sînt care mai de care mai dubioase în toate limbile pămîntului. În clipa asta zic așa, fără să mă uit pe hartă, că ce farmec ar mai avea: cel mai la nord e Estonia cu capitala la Riga (Cînd să recitesc postul, mi-am dat în wiki și au rezultat nasoale, cică Tallinn!)! Urmează, la mijloc, Letonia cu Tallinn Riga și se termină! cu Lituania și Vilnius. (Am ales culorile de fond vag inspirate din steagurile țărilor respective.) Aici mă bazez foarte vag pe estona fiind ea așa vag înrudită cu finlandeza (??????????? wiki zice da! yeah!) și parcă era ceva cu ”cerul din Riga Tallinn”, tre să fie domle aproape de pol, ce mai! Iar cu sudul, zic eu cu studiile ebraice că parcă lituanienii erau așa mai cu moț și ampresea că este și ceva dialect idiș lituanian și parcă Vilnius era poreclit (!) Amsterdamul Ierusalimul Nordului. Crecă o să țin minte pînă data viitoare cînd iar o să fiu surprinsă că nu se prind de mine și pace chestiile astea, țările baltice gen. Da, da, cel mai simplu ar fi să merg turistic pe acolo, nuj de ce ampresea că am mai scris pe blog chiar despre asta, da vezi mai jos #lecitină #frecțielapiciordelemn

După cum se vede, am dat major cu bîta în baltă cu capitalele primelor două țari, da na.
Acu ia să rezolv cu jucătoarele și jucătorii de tenis din sector, că poate-poate:

Estonia/Estland/: Kaia Kanepi (care are 33 de primăveri și a avut oareșce probleme de sănătate, un virus Epstein-Barr și ceva plantar fascia la ambele picioare), Anett Kontaveit (22 de primăveri, destul de foarte pe val)

Letonia/Latvia/Lettland (.de): Jelena Ostapenko (jovena de 21 de ani care i-a suflat #rolangaro 2017 Simonei, ay inima), Anastasija Sevastova (28 de ani, care locuiește în Austria, dar nu se pune), Ernests Gulbis (29 de anișori, tocmai s-a distrat pe la #wimbledon)

Lituania/Lithuania/Litauen (.de): hmm? Nimic notabil, #ziceu

Pe de altă parte, poate nu e chiar fără de speranță treaba, pentru că, fie vorba între noi, nici cu Scandinavia nu stăteam chiar glorios acum cîțiva ani, adică nu le știam stînga dreapta, că la capitale nu le scăldam ca la baltice. Acum zic eu că m-am mai deșteptat și țin cu dinții de apropierea Finlandei de Rusia. Nu știu cît de tare țin finlandezii la asta, da nuj cine chiar i-a întrebat pe ei. Dar da, dacă e să desenez și eu o hartă din aia amuzantă haha aș scrie peste Scandinavia ”frig, noapte lungă, alcool scump” și peste țările baltice na...

§ Este o jucătoare de tenis din Paraguay, Verónica Cepede Royg, care mi-a atras atenția la #rolangaro 2017. Hai să vedem ce e cu țara ei. Paraguay este a 59a țară din lume la capitolul suprafață (nici uriașă, nici micro) (România e pe locul 81, ca să știm ce comparăm). Revenind, Paraguay are puțin peste 7 milioane de locuitori, sînt cam săraci ei așa și nu au ieșire la mare. Capitala e la Asunción.

§ Zilele astea era la tv un meci de fotbal Uruguay - Franța. P. a zis că ține cu francezii, că joacă mai frumos, nu ține cu ”die Urus”. Eu nu am mai întîlnit neamț să țină cu francezii, e drept, nu eram în public iar. A doua zi s-a contrazis, că nu a mai ținut cu cei care jucau frumos. Mă rog, eu am ținut un pic cu ”die Urus”, numai cît m-am uitat la ei pe wiki și am fumat o țigară. (Franța a cîștigat cu 2 la 0, în caz că vă interesa.)

P. prinsese ceva info în timpul meciului, că Uruguay e o țară cam la fel de mare ca Berlinul. Zic io n-are cum, tu! Dovadă wiki. Pînă la urmă am ajuns la concluzia că probabil era vorba de faptul că populația Uruguayului este în mare cam cît populația Berlinului.

Uruguay sînt pe locul 89 la capitolul suprafață, oa, țara noastră e mai mare, haha. Au aproape 3 milioane și jumătate de locuitori, capitala la Montevideo și au litoral. :) Ăștia stau mai binișor cu bănișorii!
Wiki zice așa: ”Uruguay is ranked first in Latin America in democracypeacelow perception of corruption,[10] e-government,[11] and is first in South America when it comes to press freedom, size of the middle class and prosperity.[10] On a per-capita basis, Uruguay contributes more troops to United Nations peacekeeping missions than any other country.[10] It tops the rank of absence of terrorism, a unique position within South America.(...) The Economist named Uruguay "country of the year" in 2013,[14] acknowledging the innovative policy of legalizing the production, sale and consumption of cannabisSame-sex marriage and abortion are legal. Uruguay is regarded as one of the most liberal nations in the world, and one of the most socially advanced, outstanding regionally,[15] and ranking highly on global measures of personal rights, tolerance, and inclusion issues.[16] (...) Uruguay exported 1,414 football players during the 2000s, almost as many players as Brazil and Argentina.[128] In 2010, the Uruguayan government enacted measures intended to retain players in the country.[128]

Respect, Uruguay! Mai doresc să precizez că în germană unele cuvinte se pronunță uneori!! super dubios, cum ar fi în loc de paraguay, uruguay, trotuar, paragVay, urugVay, trotVar. Mphii. Ca un fel de Barțelonă și MaLorcă.

§ Am citit de curînd We Need New Names, de NoViolet Bulawayo, care NoViolet e de felul ei din Zimbabwe și iar a trebuit să constat, măcar nu cu surprindere de data asta, că nu știu mai nimic despre țara asta, afară de continent. Dar nu știu despre toate țările din lume pe ce continent se află, să fim clari.
Așadar, ca la țărișoarele precedente: locul 60 la capitolul suprafață (pe cuvîntul meu că dacă te uiți pe harta Africii e o chestiuță acolo. Repet, România e pe locul 81 și noi avem rîul, ramul și alte forme geografice!!!), capitala la Harare, vag peste 16 milioane de locuitori și, dacă tot sîntem aici, 16 limbi oficiale. Mai multe știe wiki, da vă imaginați că nu stau prea grozav la multe multe capitole. A, da, sînt insulari în continent, hăhă, se folosește treaba asta? Adică au cam la fel de mult litoral ca Ungaria, hehe.

*Sincer, dacă tot nu țin minte, că doar despre asta este vorba în propoziție, am văzut că am un post din 2014 care începe tot cam așa și unul cu #telegrame chiar de acum 5 luni. Ah. Da, am încercat și cu lecitină, și cu nutella, nu ține figura. (Sper că se optservă de la mare distanță că sînt în toate foarte, foarte sinceră!)



Monday, January 11, 2016

O recomandare de playlist de pe Spotify

Întîi cu teoria. În rezumat, dacă nu aveţi Spotify, am pus linkuri de pe youtube, ca să vedeţi despre ce vorbesc. :)

Probabil că nu toată lumea foloseşte Spotify, mie îmi place, am o versiune gratuită şi pentru telefon, şi pentru calculator (:P) (cu reclame, care nu mă deranjează, deşi unele sînt enervante, de ex. una zice aşa: "te-ai săturat să îţi fie întreruptă muzica de reclame enervante?", la care eu răspund cu voioşie "nuuuuu!" (costă vreo 10 euro pe lună versiunea full şi nu simt nevoia să dau atîţia bani)). Nu sînt sigură că este şi în România - am făcut acum o mică anchetă pe gugle şi cică nu. Pe youtube sînt nişte tutoriale cu titluri "cum să asculţi Spotify în România", vedeţi voi dacă vă interesează. (Cînd am fost la Iaşi în vară am ascultat muzică de pe Spotify de pe telefon.)

Pentru cei care folosesc Spotify, am nimerit ieri peste un playlist foarte fain, are spre 300 de melodii şi am sărit doar vreo trei pînă acum. Foarte faină selecţie. Aşa, dacă aveţi chef să căutaţi, playlistul se numeşte The Catcher In The Rye şi este creat de Sebastian Pichardo. Da, am ajuns la el căutînd un audiobook. :) Experienţa mea cu playlisturile pînă acum nu a fost chiar glorioasă, Spotify mă vede în Germania şi playlisturile nemţeşti sînt băgate la înaintare, aşa că şi dacă dau de ceva care să-mi placă în mare parte, tot mă trezesc cu piese germane şi, am uitat să vă spun, nu-mi place muzica lor (cu foarte foarte mici excepţii), aşa că trebuie să fiu mereu alertă. :)

Aşa, din lista asta, în caz că aţi ajuns pînă aici, am aflat de:

1) Art Tatum is widely acknowledged as one of the greatest jazz pianists of all time (da, toată lumea ştia de el, eu nu, deşi sînt fană înfocată a genului)
- aici un link de pe youtube, sper să meargă din toate ţările. Doar aşa, de făcut poftă, dacă mai e cineva pe lume care nu-l ştie pe domnul Tatum. :D

2) Postmodern Jukebox - o constelaţie de muzicieni diverşi, sub mîna magică a lui... ia să-l lăsăm să se prezinte singur (de pe Twitter): Scott Bradlee @scottbradlee I make music sound old.
I-am şi ochit că au concert în Frankfurt pe 24 aprilie, aşa că...
- Single Ladies de pe youtube. În lista lor de coveruri nu se poate să nu găsiţi ceva care să fie pe gustul vostru. :)

3) Andrea Motis e o domniţă barceloneză de 20 de primăveri (în sfîrşit am nimerit-o, e născută în mai :)) ). Şi ea e prin sector pe 13 martie, să vedem ce sfori pot fi trase. :)
Cred că am găsit un concert întreg pe youtube. Poftiţi.

A, de data asta dintr-o reclamă (ce mă făceam dacă nu aveam reclame!?) de pe Spotify am aflat săptămîna trecută de Glen Hansard (Hansard and Irglová's song "Falling Slowly" won the 2007 Academy Award for Best Original Song) şi am şi luat bilete pentru 24 februarie, într-o fostă sinagogă, sînt foarte curioasă. Aici un link din care probabil vă puteţi da seama dacă vă interesează sau nu stilul lui.






Sunday, September 14, 2014

Telegrame

Salutare.
Parcă pe blogul ăsta nu am avut telegrame.


1. Ştiţi bancul ăsta vechi:


Un rocker jegos şi slinos se decide la un moment dat să se spele. Şi începe el să se spele, şi dă jos un strat de jeg:
- Mda, parcă sînt mai curat.
Şi se mai spală puţin, şi mai dă jos un strat de jeg:
- Mda, parcă sînt şi mai curat.
Şi se mai spală puţin, şi mai dă jos încă un strat de jeg:
- A, uite şi tricoul cu Metallica!

?

(de ->aici.)

Uel, foarte foarte sincer, ieri mi-am găsit tricoul cu Pink Floyd luat din Madrid, dat dispărut de circa un an şi jumătate, bănuit socrul de afaceri ilegale etc., nu am putut purta tricoul la concert anul trecut, mare tragedie mare. Era la spălat. :)))))))))))))))))))

2. Este pe spotify o reclamă la Skoda, cum că acum 25 de ani a căzut Zidul Berlinului şi a ce bine, nu ştiu ce-a făcut Skoda. Mă gîndesc eu: a, P. a împlinit 18 ani fix cînd a căzut zidul. Dacă P. avea 18 ani în 1989 şi au trecut 25 de ani de atunci, cîţi ani urmează să împlinească P. anul ăsta? Mi-a plăcut foarte tare cum m-am scărpinat învîrtit. Precizez că ştiu şi anul naşterii lui P., şi şi data, dacă mă gîndesc un pic (sînt confuzată de nain ilevăn, uat chen ai sei.)

3. Ah, da, --->>> Leon. <<<--- Ne-am luat pe cineva să ne mai ajute în casă, că nu se mai putea aşa. :)
Leon e motanul nostru, deocamdată în teste (!), pentru că nu se înţeleg deloc el cu Căselu, are 6 ani, e un Maine Coon şi i-a murit de curînd stăpîna şi era deprimat săracul. Şi acum ne batem noi capul cu el. E foarte drăguţ. Motanul, mai puţin bătutul capului.

4. M-am tot gîndit să mai scriu pe aici. M-am motivat pentru că am vrut să vă întreb dacă aţi auzit de ->
Macaronezia!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! :-))))))))))

5. Învăţ pentru examenul la iudeo-spaniolă folosind softul (?)/site-ul/aplicaţia quizlet. vio + quizlet = LOVE!!!!!!!!! Recomand foarte foarte foarte fierbinte pentru învăţat limbi străine şi cred că poate fi folosit şi la alte cele. Iaca micuţa mea-> bază de date, sper, în continuă creştere.

Acestea fiind scrise, vă doresc ăăă o după-amiază/seară plăcută! :*

Tuesday, April 15, 2014

O mio babbino caro

Dragilor,
(în ideea că mai vine din cînd în cînd vreun domn pe aici) am scobit măreţele arhive ale acestui blog în căutarea unui link spre titlu, nimic. Cer foarte pardon dacă el este acolo şi eu doar n-am dat de el.

Unu la mînă, io credeam că şlagărul ăsta se cheamă ceva cu bambino!!! Am aflat acum că nu, traducerea de pe wiki e (literal) oh my dear papa/(singable) oh my beloved father. E o arie splendidă (ha!) din opera Gianni Schicchi (1918) de Giacomo Puccini. Wikipedia ştie mai multe.

Doi la mînă, ascultaţi versiunea

--->>> asta <<<---

por favor. Amira Willighagen, la vremea respectivă posesoarea a 9 anişori, a cîştigat ediţia din 2013 a concursului Hollands's Got Talent. De obicei îmi dau lacrimile cînd o aud. :-)

Dacă (nu) v-a plăcut, puteţi să continuaţi cu:
Angela Gheorghiu (1)
Anna Netrebko (2)
Montserrat Caballé (3)
Maria Callas (4)

(1)
(2)
(3)
(4)

Bonus pentru cine chiar are chef şi răbdare: Andrew De Leon (America's Got Talent) - puteţi asculta de la minutul 2:07 pînă la 3:15, dacă doriţi să săriţi peste prezentări. E pe bază de standing ovation/s din partea juriului, nu vă lăsaţi amăgiţi de fizicul jovenului.

Monday, April 14, 2014

Foarte repede si la obiect

Azi am un playlist de treaba, asa ca:

1. DeVotchKa - How It Ends. Ati vazut filmul Little Miss Sunshine? Est foarte foarte fain.

2. The Divine Comedy - Our Mutual Friend. Astia-s niste irlandezi, am mai pus cîndva o piesa de-a lor, cel putin asa îmi amintesc, asta nu e cea mai spectaculoasa, dar îmi place totusi mult. Enjoy!!!

Sunday, March 23, 2014

Ştiaţi că... (2)

există o religie care a primit Premiul Nobel pentru Pace? În 1947?

Aţi auzit de Quakeri?

The Nobel Committee of the Norwegian Parliament has awarded this year's Peace Prize to the Quakers, represented by their two great relief organizations, the Friends Service Council in London and the American Friends Service Committee in Philadelphia.

http://www.nobelprize.org/nobel_prizes/peace/laureates/1947/press.html

The Nobel Peace Prize 1947 was awarded jointly to Friends Service Council (The Quakers) and American Friends Service Committee (The Quakers)

http://www.nobelprize.org/nobel_prizes/peace/laureates/1947/

Quakerii sînt cunoscuţi în special pentru refuzul de a participa la războaie, refuzul de a depune jurăminte şi pentru că s-au opus sclavagismului.

In the UK, the acronym STEP or PEST is used (peace, equality, simplicity and truth). In his book Quaker Speak, British Friend Alastair Heron, lists the following ways in which British Friends testify to God:[75] Opposition to betting and gambling, capital punishment, conscription, hat honor (the largely historical practice of dipping one's hat toward social superiors), oathsslaverytimes and seasonstithing and promotion of integrity (or truth), peace, penal reform, plain language, relief of suffering, simplicity, social order, Sunday observance, sustainability, temperance and moderation.

http://en.wikipedia.org/wiki/Quaker

Quakerismul (!) este o sectă (?) creştină şi a pornit din Anglia şi Ţara Galilor pe la jumătatea secolului al XVII-lea. Cei mai mulţi quakeri sînt în Kenya (133.000), Statele Unite ale Americii (86.000), Bolivia (33.000), Guatemala (20.000) şi Marea Britanie (15.000). În toată lumea sînt aproximativ 360.000 de quakerşi quakeri.

As in the wider society, there is a wide diversity of views on this issue, and Friends have varying views on the topic. Various Friends meetings around the world have voiced support for, and have recognised, same-sex marriages. In 1986, Hartford Friends Meeting in Connecticut, USA, reached the decision that "the Meeting recognizes a committed union in a celebration of marriage, under the care of the Meeting. The same loving care and consideration should be given to both homosexual and heterosexual applicants as outlined in Faith and Practice."[86] 

Mi-a plăcut de ei aşa :), pentru cine vrea mai multe detalii, articolul de pe wiki e destul de fain. Am ajuns la ei datorită serialului How I Met Your Mother, care are un episod numit Jenkins, care mi se pare un nume cool, episod în care joacă Amanda Peet, pe care nu ştiam cum o cheamă şi de unde s-o mai iau, mă rog, şi pe wiki zice că tată-so e quaker şi mamă-sa e evreică. Aşa că i-am scobit niţeluş pe quakeri.

Dacă aţi ajuns pînă aici, fără legătură, mi-a plăcut mult:

- să mă uit la pozele din albumul ăsta cu Malta, modul de prezentare mi s-a părut în plus de nota 20!!!

- iaca o hartă gif cu graniţele României, faină (1859 - 2010)! (via wiki, of course!)

- cum staţi cu statele lumii? Aveţi aici puzzle-uri cu Europa, Africa, America de Sud şi nu numai. La Africa am stat o eternitate şi l-am rezolvat pe bază de cum se potrivesc piesele, nu pe bază de ţara asta ştiu eu că e vecină cu astalaltă... Dacă aveţi probleme cu germana (sper eu că nu, adică ideea e să daţi click prin meniu şi apoi cu curaj pe un puzzle), please întrebaţi-mă. :-)

- vreau să merg marţi la o cafenea din Frankfurt, în care deja am fost la toaletă! (hahaha, era plin parcă şi n-am mai stat la cafea)



Saturday, March 22, 2014

Ştiaţi că...

Ştiaţi că a venit primăvara şi chiar dinainte de-a veni ea, a revenit Suzi? Evident, toată lumea ştia, afară de mine! Ruşinică. Bun.

Aşa, Suzi are o rubrică 9 foarte drăguţă şi eventual neintenţionată. A mea este intenţionată azi şi nu ştiu dacă va avea continuare.

Fix după ultimul examen mi-am instalat pe telefonul foarte smart o aplicaţie foaaaarte populară în .de, care se cheamă Quiz Duell.

Pentru alte ţări:

Versionsname[11]LandSprache
Duel QuizFrankreich FrankreichFranzösisch
QuizClashVereinigtes Königreich Vereinigtes KönigreichBritisches Englisch
QuizClashVereinigte Staaten Vereinigte StaatenAmerikanisches Englisch
QuizduelNiederlande NiederlandeNiederländisch
QuizduellDeutschland DeutschlandDeutsch
QuizDuelloItalien ItalienItalienisch
QuizkampenDänemark DänemarkDänisch
QuizkampenNorwegen NorwegenNorwegisch
QuizkampenSchweden SchwedenSchwedisch
QuizRetoSpanien SpanienSpanisch
QuizwaniePolen PolenPolnisch

P. îl avea de ceva timp şi eram şi eu curioasă şi mă rog, e drăguţel. Unele întrebări sînt total neinteresante, altele fix invers. Aşa că mai nou conversaţiile noastre zilnice se învîrt în jurul lui Quiz Duell.

De acolo, dar nu numai, şi, cu voia Dvs., de pe wikipedia, azi:

1. Întrebarea era "Dintre următoarele 4 afirmaţii despre Finnegans Wake, care corespunde realităţii?" Nu-mi amintesc decît "a fost publicată postum", care e falş, şi "este aproape imposibil de tradus", care, conform lui Quiz Duell, e răspunsul corect.

Finnegans Wake is a work of comic prose[1] by Irish writer James Joyce which is significant for its experimental style and the resulting reputation as one of the most difficult works of fiction in the English language.[2][3] Written in Paris over a period of seventeen years, and published in 1939, two years before the author's death, Finnegans Wake was Joyce's final work. The entire book is written in a largely idiosyncratic language, consisting of a mixture of standard English lexical items and neologistic multilingual puns and portmanteau words, which many critics believe attempts to recreate the experience of sleep and dreams.[4] Owing to the work's expansive linguistic experiments, stream of consciousness writing style, literary allusionsfree dream associations, and its abandonment of the conventions of plot and character construction, Finnegans Wake remains largely unread by the general public.[5][6]

Despite its linguistic complexity, Finnegans Wake has been translated into other languages, including French, Italian, German,[233] Hungarian, Spanish, Dutch,[234] Polish, Japanese, Korean and Chinese.[235]

Ha! Quiz Duell! O fi greu de tradus, dar se poate!

http://en.wikipedia.org/wiki/Finnegans_Wake

2. Eram în maşină pe promenada din tîrguşor şi eu mă alintam numind florile pe care le vedeam: zambile, narcise, lalele. P. s-a amuzat de denumirea de narcisă (Narzisse auf doici). Am venit eu cu o explicaţie ştiinţifică de a stat (nu sună mai bine stătut?!?!?! :D) Căselu-n coadă: probabil că cine i-a pus numele florii s-a gîndit că vai ce frumoasă e floarea asta, sigur este îmbătată de amor propriu! (Mă rog, înţelegeţi voi ideea.) Azi mi-am adus aminte să reşerşez şi uel, nu era chiar aşa cum crezusem eu. Hihi.

Hm. Wiki .ro zice:

Termenul de narcisă vine de la mitul frumosului tânăr Narcis din mitologia greacă, care s-ar fi îndrăgostit de chipul său. Legenda spune că floarea a apărut la moartea sa, chiar pe mormântul său.

wiki în engleză:

The derivation of the Latin narcissus (from the ancient Greek νάρκισσος) is unknown. It may be a loanword from another language. It is frequently linked to the Greek myth of Narcissus, who became so obsessed with his own reflection that as he knelt and gazed into a pool of water, he fell into the water and drowned. In some variations, he died of starvation and thirst. In both versions, the narcissus plant sprang from where he died. However, there is no evidence for this popular derivation, and the person's name may have come from the flower's name. Pliny wrote that the plant was named for its narcotic properties (ναρκάω narkao, "I grow numb" in Greek).[4] Again, this explanation lacks any real proof and is largely discredited.[5]

doici:

Die Bezeichnung Narzisse leitet sich von dem griechischen Wort νάρκειν narkein ab, welches „betäuben“ bedeutet (vgl. Narkose). Die Dichternarzisse, die auch in Griechenland wächst, strömt tatsächlich einen sehr intensiven und betäubenden Geruch aus. Die Römer übernahmen den griechischen Pflanzennamen als narcissusOvid hatte in seinen Metamorphosen die Sage von Narkissos geschildert und dabei die Pflanze so eindeutig beschrieben, dass es sich zweifelsfrei um die heute als Narzissen bezeichneten Pflanzen handelte. Als Carl von Linné sein binäres System der Pflanzennamen schuf, behielt er das Wort Narcissus bei. Die Bezeichnung Narcissus poeticus für die Dichternarzisse ist allerdings erstmals von Matthias Lobelius verwendet worden.

Adică denumirea Narcisă vine din grecescul blabla, care înseamnă a anestezia (!), vezi narcoză. Narcissus poeticus, care creşte şi în Grecia, răspîndeşte într-adevăr un parfum intens şi îmbătător. etc.

Sînt confuză.

Rezumat:
Ştiaţi că... sînt confuză???