Showing posts with label cărţi. Show all posts
Showing posts with label cărţi. Show all posts

Friday, January 4, 2019

Azi despre Mongolia

Vorba vine, dar citesc destul de anevoios impresiile de călătorie ale Ralucăi Feher (wiki zice că Feher înseamnă ”alb” pe ungurește, mi-am dat în gugle pentru că am văzut la Monica un titlu de carte care avea ceva feher și nu era Raluca, era Regele alb, tadam!) despre Asia. Anevoiosul ține de mine, cartea îmi place, mă distrez binișor, îmi place răutăcismul autoarei care transpare pe alocuri. :)

Așa, zice acolo că nuj ce alți turiști or ajuns acolo, în Mongolia adică! după ce s-or uita la ceva documentar cu Ewan McGregor care face turu' Mongoliei și nu numa' și este pe DVD (da' pe bani, po să vă zic de pe-acuma, Netflix sau Amazon Prime nu îl au moka, sînt fff dezamăgită).
Și l-am scobit puțin pe Ewan, ce era să fac! Și am aflat că a fost căsătorit cu o tipă greco-franceză evreică și împreună au avut (și sper că mai au) trei fete, iar pe a patra au adoptat-o din Mongolia. Ewan a zis că (mie, aseară, la telefon, sau pe wiki na) fetele îs crescute în religia iudaică, el fiind oricum mai mult de poză creștin. Am mai recuperat un element de trivia cu evrei, iuhu!

A, toate chestiile în Mongolia par să se numească Ginghis. Adică sigur au bere și vodcă și poate mai au și alte cele, nu am reținut. Așa îl cheamă în română pe băițașu' ăsta, Ginghis, da? Că mi se pare destul de greu numele, mai că îmi vine să îi zic Gingis sau Ghinghis, tot aia. Phii.

Iată că în Elveția există un sat care se numește Gingins, wiki știe că are ca la 1200+ locuitori, bogați, sper, că eu așa am ajuns la localitate (să fim înțeleși, localitate merge de zis și la cătun, și la Tokyo??), gugălind un jucător de tenis francez, Jo-Wilfried Tsonga, care acolo plătește impozite. Cum, nu? Mă rog. Mi s-a părut că seamănă așa Ginghis cu Gingins.

Cam asta am avut de spus. Babay!

PS M-am dezabonat pe Twitter de la cele 345324 canale pe care îmi curgeau informații despre tenis. Parol! Sînt pe care să îmi purific și lista de pe instagram la capitolul ăsta, pfiu, greu, greu.

Sunday, April 1, 2018

Ce am mai citit (listă)

Cum?! A mai trecut un an? Nu, dar am notat în word fiecare carte citită după ce am citit-o, așa că v-o prezint acum, că a ieșit frumușică, zic eu. Așadar, lecturile mele din ultimele trei luni. Tre să precizez că abia azi am văzut că am ajuns la 21, credeam că sînt aproape de 20 și de asta m-am aruncat pe pisicile lui Tocilescu, ca să unflu numărul pe final de lună. Mna.


400-500:
[E]  Shalev, Meir – Roman rusesc (458) (2015) 4*

300-400:
[E]  Agnon, S.Y. – Tâlcul tuturor faptelor: povestiri hasidice (381) (2016) 3*
mem [E]  Auslander, Shalom – Foreskin’s Lament (310) (2016) 5*
mem [E]  Feldman, Deborah – Exodus (304) (ebook) 4*
[E]  Grossman, David – Cineva cu care să fugi de acasă (380) 5*

200-300:
♥ [E]  Auslander, Shalom – Speranța: o tragedie (272) (2015) 5*
mem [E]  Feldman, Deborah – Unorthodox: The Scandalous Rejection of My Hasidic Roots (272) (ebook) 5*
Radu, Mihai – Extraconjugal (256) (ebook) 5*
mem [E]  Silverman, Sarah – The Bedwetter: Stories of Courage, Redemption, and Pee (240) (ebook) 3*

100-200:
- play Beckett, Samuel – En attendant Godot (163) (2015) fr 2*
Braniște, Lavinia – Cinci minute pe zi povestiri (164) (ebook) 3*
♥ Crăciun, Andrei – Aleea Zorilor (120) (ebook) 5*
SF ♥ Eftimie, Ovidiu – Arhanghelul Raul (174) (2018) 5*
(mem?) Godină, Marian – Flash-uri din sens opus (192) 4*
(mem?) [E] Halpern, Justin – Sh*t My Dad Says (159) (ebook) 5*
Harris, Dena – Who Moved My Mouse?: A Self-Help Book for Cats (Who Don´t Need Any Help) (144) (ebook) 3*
Sandu, Ana Maria – Aleargă (136) (ebook) 2*

<100:
[E]  Horn, Dara – String Theory: The Parents Ashkenazi (39) (ebook) 3*

comics & deosebite:
Andersen, Sarah – Adulthood Is a Myth (112) (ebook) 4*
Tocilescu, Alex – Adevărata carte cu pisicile lui Tocilescu (239) (2018) 5*

poetry:
Iuga, Nora – Cîinele ud e o salcie (72) (ebook) 2*

M-am ghidat după documentul din word de anul trecut. Pe Tocilescu l-am trecut la deosebite, că na, deși e o carte grosuță, se citește într-o oră, pentru că jumătate sînt poze, jumătate lacrimi de rîs. :P Primele numere sînt paginile, anul e anul cînd cartea a aterizat în biblioteca mea. Dacă e ebook, lipsește anul. Dacă nu are nici an și nu e nici ebook, a fost împrumutată. Stau bine la capitolul evrei. :)) Destule non-fiction (mem(?)).

Am citit două cărți de Deborah Feldman și două de Shalom Auslander. Cu Shalom Auslander pot spune că am terminat, că nu știu să fi scris mai mult, dar sper să binevoiască. :) Bine, practic și cu Deborah. :D

Statistic am așa: 9 cărți scrise de autoare (Deborah e socotită de două ori), 12 de autori (Shalom de două ori). 8 cărți în engleză, 12 cărți în română, una în franceză. 12 ebooks. Dacă am avut și ebook, și varianta pe hîrtie, am preferat să citesc pe hîrtie, deși nu prea merge să apeși pe un cuvînt și să speri că îți apare traducerea pe undeva pe pagină. Dar să nu am chiar degeaba varianta pe hîrtie. :)

Am făcut un experiment cu Ema și cu dragăscriitorule: am ales fiecare de pe lista celeilalte persoane cu ”urmează să citesc” cîte cinci titluri și am zis că încercăm să le citim, măcar un titlu. Din titlurile selectate de Ema am citit Roman rusesc, din titlurile alese de dragăscriitorule, Așteptîndu-l pe Godot. :) Hm-hm. :) (adică întreb discret dacă s-a mai ținut cineva de ”plan”.)

Sînt foarte mulțumită de lecturile astea, așa. Ținînd cont că au fost, cam în ordine, Australian Open, am lucrat ceva, am fost 19 zile în România... Să vedem ce se mai întîmplă.


Friday, May 6, 2016

Proză (scurtă...) - luna mai

Hai că ne plac listele şi topurile şi fotografiile cu cărţi, aşa-i? :)
O ocazie numai bună să îmi mai trec în revistă colecţia de cărţi şi să mă minunez că a, da, aveam cartea asta, cum, cartea asta am citit-o? ăsta e roman şi nu proză scurtă? etc... :)

Întîi să vedem ce mi-a zis goodreads.com despre proza mai mult sau mai puţin scurtă citită de mine de-a lungul anilor. Uel, nu mare lucru, nu cine ştie ce încurajator, dar nici nu m-a surprins foarte tare ce-am ... aflat.

Ia să vedem.

Autorii sînt în ordine alfabetică, dacă am citit mai mult de o carte a unui autor, atunci ordinea e cronologică. Încerc să pun linkuri spre cartea în engleză (EN), atunci cînd există. X* adică atîtea stele, cînd lipsesc, nu îmi mai amintesc/nu am notat la timp.

Dacă vreţi să vă faceţi o bucurie, citiţi-o pe Molly Antopol. Citiţi prima pagină şi-o să vreţi să continuaţi. :>

Woody Allen – Pure Anarchie 2007??? 5* (EN)
Molly Antopol – Die Unamerikanischen 2016 5* (în curs de citire) (EN)
Shalom Auslander – Vorsicht, bissiger Gott : Fiese Storys 2015 5* (EN)
Mircea Cărtărescu – De ce iubim femeile 2007
Mircea Cărtărescu – Frumoasele străine 2011 3*
Julio Cortázar – Cât de mult o iubim pe Glenda 2003
Julio Cortázar – Feţele medaliei. (Cîştigătorii = roman, de asta ()) 2003 4*
Mircea Eliade – Proza fantastică…
Gabriel García Márquez – Fantastica şi trista poveste a Candidei Erendira şi a nesăbuitei sale bunici 2003 (poate şi alte povestiri, goodreads şi memoria nu mă ajută. Varianta mea e fără "fără suflet" la urmă, la Ema am văzut titlul mai lung. :) Ema a scris acum două zile un post foarte fain, cu poze :> despre ce-a citit şi ce urmează să mai citească ea în domeniu. :> LE Cred că postul ăsta a pornit ca un fel de răspuns la ce întreba ea, voi ce aţi vrea să mai citiţi smth. Adică să nu cauzez vreo lezare de copiruait, că şi cărţile mele s-au aranjat :> pe două coloane! :) )
André Gide - cred că am citit ceva, dar să-mi fie cu pardon că nu recolectez ce proză scurtă.
Olga Kaminer – Alle meine Katzen 2007
Wladimir Kaminer – Russendisko 2007, 2010 4* (EN)
Wladimir Kaminer – Meine russischen Nachbarn 2011 4*
Wladimir Kaminer – Es gab keinen Sex im Sozialismus 2013 4*
Ágota Kristóf – Irgendwo: Nouvelles 2015 3*
Giovanni Papini – Chipuri de oameni 1996


După cît de scurtuţă e lista, s-ar putea trage concluzia că nu mă îngrămădesc după astfel de cărţi. De fapt, îmi plac destul de mult! Nu ştiu de ce nu citesc mai des (am observat că mai multă lume şi-a pus întrebarea asta).
Mai am mult Woody Allen, mai am Cărtărescu, Julio Cortázar, Dostoievski, Kafka, Kaminer, Ephraim Kishon... Şi alţii, vin imediat pozele. Wladimir Kaminer s-ar putea să nu fie un scriitor de mare valoare, dar mie chiar îmi place foarte mult, mă distrează teribil stilul lui şi subiectele alese şi o să fiu foarte împăcată cu mine dacă o să-l recitesc, plus că mai am cărţi de-ale lui necitite. :>

Am văzut pe goodreads că roşu vertical apreciază proza scurtă a lui Cărtărescu, eu îi prefer romanele (LE de fapt Nostalgia, care nu e roman, şi romanele). Cred că mi se pare că se iroseşte cumva scriind povestioare (LE mai noile lui volume de proză scurtă), frivol! :> (There, I said it!) Emei LE şi lui roşu vertical! îi le  place proza scurtă a lui García Márquez, mie nu în mod deosebit, mult mai mult mă atrag romanele lui mari (mmm ca întindere şi ca valoare, după barometrul meu, că Despre dragoste şi alţi demoni nu mi-a dat impresia că asta îl ancorează pe GGM în istoria literaturii, dar Un veac de singurătate şi Dragostea în vremea holerei, astea da!).

Cît despre ce anume este proză scurtă, să ne lămurească cine ştie cu precizie. Mai sus e un titlu cu nuvele, dar erau aşa de scurte, că sigur se încadrează aici. :) Şi s-au strecurat şi nişte compuneri autentice ale unor copii din Napoli, extraordinar de amuzante (şi înduioşătoare), "culese" de Marcello D'Orta. Plus niţică psihoterapie cu Yalom, foarte foarte interesant.

(Teoretic click pe poze pentru nechinuit ochii. Urmează încă două poze mai de aproape. :) )


Parcă în afară de Best of (Marius Chivu), n-am mai văzut antologii acum prin blogosferă. :> Eu am găsit cîteva volume prin bibliotecă, unele mai interesante pentru mine, altele mai puţin (la ora asta).



Încep cumva din stînga jos: pe Adriana Bittel am început-o de vreo două ori, dar mi se pare că n-am putut trece de prima povestire din motive subiective, sper să revin. Lavinia Branişte nu m-a prins din prima, sigur voi reveni (da, da, păstraţi-vă roşiile pentru discursurile politicienilor :P). Titlul acela al lui Cărtărescu îmi repugnă aproape, deci s-ar putea să mai dureze pînă să ne apropiem. Urmează un volum de Cehov din vremuri străvechi, în franceză (nu scrie nimic pe cotor :>). Un clasic de la noi, Delavrancea. Viniciu Gafiţa e o carte pentru copii, pe care am citit-o de mai multe ori şi care mi-a plăcut. Ultima oară e probabil acum 25 de ani, totuşi... James Finn Garner e cu Scufiţa Roşie etc., nu m-a prins cînd i-am dat tîrcoale, dar cred că e faină. :) Peter Handke cred că am citit ceva, dar goodreads nu se lasă uşor. Daniil Harms cumva nu mă atrage. Huxley e neterminată, încă are semnul de carte de prin 2000 probabil. Şi nişte antologii în germană, m-am mai uitat prin ele, sînt povestiri/autori care mă atrag.


Tot de jos în sus: Kaminer, de fapt sigur am citit volumul galben, dar mă bucur să ne reîntîlnim cîndva. Ring Lardner nu-mi spune nimic, am primit-o premiu în liceu, s-ar putea să fie foarte faină. Povestirile despre/cu Baal Shem Tov, abia aştept! :)  Her true-true name e o antologie de autoare din Caraibe. Jean Muno cîndva, Alina Nour iar din copilărie, Papini ştiu sigur că l-am citit (ştie şi goodreads, nu-mi amintesc nimic...). Cesare Pavese pentru Ema :P, J.L.Perez cu Povestiri din Ghetto s-au putea să aibă şanse curînd. Pe Poe l-am găsit zilele astea pe un blog, la fel şi Bashevis-Singer. CTP cu Omohon e neterminat, cred că e aproape SF, ceea ce nu e neapărat genul meu, dar n-a fost rău cît am citit. Rodina-Hanu nu-mi amintesc cum de-o am. :) Sorin Stoica şi el pe listă, la fel Ustinov şi vedem cu Unamuno. Antologiile de proză, am citit din ele, cîteva povestiri foarte faine pe acolo.

Acum, că vor zice gurile rele că ne-am dus ca oile să citim proză scurtă că e luna prozei scurte, hai să fim serioşi, mersi roşu vertical pentru că ne-ai pus în temă, după părerea mea, orice impuls/imbold/pretext pentru a citi e minunat.
Cum e împărţit anul literar? Ştiu că martie - luna femeii :))), aprilie - luna poeziei, mai - luna prozei scurte. Cînd e luna dramaturgiei? A jurnalului? A interviurilor? :)

PS Rilke din prima poză s-a pierdut mai tîrziu la inventar. :P


Friday, February 26, 2016

Amsterdam (day two 4/5)

Mai e un pic şi e gata ziua asta. :) Ieri am fost într-o altă dimensiune şi doar am ales pozele pe care le postez acum.

4. Bibliotheca Rosenthaliana

Ne-am întîlnit după prînz la una din clădirile Universităţii din Amsterdam, din cîte am înţeles "pe vremuri" facultăţile umaniste se aflau pe aproape, dar nu în aceeaşi clădire acelaşi corp (limba română nu are sinonime pentru "clădire"?!?!?!). "Pe vremuri", adică avem informaţii first hand, profesoara olandeză care preda ebraica în Frankfurt şi-a făcut studiile în Amsterdam. :)

Ce am văzut mi-a plăcut foarte mult. Totul e mult mai modern ca în Frankfurt şi peste tot domnea o atmosferă intelectuală care-ţi dădea ghes să iei şi tu loc şi să descoperi lucruri fascinante într-una din multele cărţi din bibliotecă.

Noi am vizitat Bibliotheca Rosenthaliana, care e parte a unui complex muzeal cu tema "colecţii speciale". Am cumpărat un calendar cu hărţi de la magazinul superb (!) al muzeului şi am primit un braţ de pliante, din care am aflat şi că acolo poate fi vizitat şi Muzeul Teatrului. La Muzeul de Arheologie Allard Pierson puteţi vizita pînă pe 17 aprilie o expoziţie cu tema Sicilia şi marea.




Ne-am lăsat genţile şi jachetele (în lumea mea tot geci le spun, fac un efort pe blog) la vestiare, sub cheie, am fost preluaţi de o doamnă curator care ne-a arătat manuscrise şi cărţi vreo două ore şi mai bine, cred, că noi nu ne mai dădeam duşi. Întîi am aflat cîte ceva despre istoria colecţiei bibliotecii Rosenthaliana, apoi am mers într-o altă sală, unde ea a început să înşire perne pe o masă, pe care punea obiecte (manuscrise şi cărţi, da) deschise şi ne povestea despre ele. Cred că aş fi putut să mai stau o zi să o ascult vorbind. Cred că dacă ar fi fost pe alese şi mi-ar fi zis cineva vrei să vii la activitatea asta sau preferi să bei o cafea, poate aş fi optat pentru cafea, pentru că nu mi-am imaginat că cineva poate face prezentarea unor cărţi atît de interesantă. Am făcut foarte multe fotografii (pe care nu vi le arăt, pentru că sînt cu colegii mei şi nu le-am cerut voie...) pentru că toţi erau fascinaţi şi nu se mai opreau din studiul colecţiei şi din discuţii şi întrebări adresate doamnei curator.
Cel mai scump obiect pe care l-am văzut este asigurat pentru suma de 750.000 EUR (nu e nicio greşeală, trei sferturi de milion de euro...!) şi se pare că există colecţionari care au oarecare dare de mînă şi care ar plăti şi unul-două milioane pentru un astfel de exemplar.


Dacă îmi amintesc bine, imaginea de mai jos reprezintă o carte publicată la o tipografie creştină: imaginea este cu capul în jos. :)






nişte amulete


În secolul XVII evreii au avut un Mesia fals în persoana lui Sabbatai Zevi (grafie conform wikipedia în engleză), toată lumea era fericită că gata, a venit Mesia, pînă cînd Sabbatai le-a făcut un mare bucluc şi s-a făcut musulman.








Sper că e clar pentru absolut toată lumea că-mi plac mult ilustraţiile (colorate) din cărţi (?) vechi.

Am vorbit un pic cu doamna curator şi mi-am amintit de perioada în care am lucrat şi eu cu cărţi vechi la biblioteca universităţii din Frankfurt şi cum ştiam şi eu care-s sumele pentru care asiguram cărţile pe care le trimiteam la scanat la Berlin, pentru a fi digitalizate. Doamna asta are probabil unul dintre cele mai faine joburi din lume şi e mereu pe drumuri :> pentru a face expertiza unor manuscrise şi colecţii. :)