Showing posts with label muzeu. Show all posts
Showing posts with label muzeu. Show all posts

Friday, February 26, 2016

Amsterdam (day two 4/5)

Mai e un pic şi e gata ziua asta. :) Ieri am fost într-o altă dimensiune şi doar am ales pozele pe care le postez acum.

4. Bibliotheca Rosenthaliana

Ne-am întîlnit după prînz la una din clădirile Universităţii din Amsterdam, din cîte am înţeles "pe vremuri" facultăţile umaniste se aflau pe aproape, dar nu în aceeaşi clădire acelaşi corp (limba română nu are sinonime pentru "clădire"?!?!?!). "Pe vremuri", adică avem informaţii first hand, profesoara olandeză care preda ebraica în Frankfurt şi-a făcut studiile în Amsterdam. :)

Ce am văzut mi-a plăcut foarte mult. Totul e mult mai modern ca în Frankfurt şi peste tot domnea o atmosferă intelectuală care-ţi dădea ghes să iei şi tu loc şi să descoperi lucruri fascinante într-una din multele cărţi din bibliotecă.

Noi am vizitat Bibliotheca Rosenthaliana, care e parte a unui complex muzeal cu tema "colecţii speciale". Am cumpărat un calendar cu hărţi de la magazinul superb (!) al muzeului şi am primit un braţ de pliante, din care am aflat şi că acolo poate fi vizitat şi Muzeul Teatrului. La Muzeul de Arheologie Allard Pierson puteţi vizita pînă pe 17 aprilie o expoziţie cu tema Sicilia şi marea.




Ne-am lăsat genţile şi jachetele (în lumea mea tot geci le spun, fac un efort pe blog) la vestiare, sub cheie, am fost preluaţi de o doamnă curator care ne-a arătat manuscrise şi cărţi vreo două ore şi mai bine, cred, că noi nu ne mai dădeam duşi. Întîi am aflat cîte ceva despre istoria colecţiei bibliotecii Rosenthaliana, apoi am mers într-o altă sală, unde ea a început să înşire perne pe o masă, pe care punea obiecte (manuscrise şi cărţi, da) deschise şi ne povestea despre ele. Cred că aş fi putut să mai stau o zi să o ascult vorbind. Cred că dacă ar fi fost pe alese şi mi-ar fi zis cineva vrei să vii la activitatea asta sau preferi să bei o cafea, poate aş fi optat pentru cafea, pentru că nu mi-am imaginat că cineva poate face prezentarea unor cărţi atît de interesantă. Am făcut foarte multe fotografii (pe care nu vi le arăt, pentru că sînt cu colegii mei şi nu le-am cerut voie...) pentru că toţi erau fascinaţi şi nu se mai opreau din studiul colecţiei şi din discuţii şi întrebări adresate doamnei curator.
Cel mai scump obiect pe care l-am văzut este asigurat pentru suma de 750.000 EUR (nu e nicio greşeală, trei sferturi de milion de euro...!) şi se pare că există colecţionari care au oarecare dare de mînă şi care ar plăti şi unul-două milioane pentru un astfel de exemplar.


Dacă îmi amintesc bine, imaginea de mai jos reprezintă o carte publicată la o tipografie creştină: imaginea este cu capul în jos. :)






nişte amulete


În secolul XVII evreii au avut un Mesia fals în persoana lui Sabbatai Zevi (grafie conform wikipedia în engleză), toată lumea era fericită că gata, a venit Mesia, pînă cînd Sabbatai le-a făcut un mare bucluc şi s-a făcut musulman.








Sper că e clar pentru absolut toată lumea că-mi plac mult ilustraţiile (colorate) din cărţi (?) vechi.

Am vorbit un pic cu doamna curator şi mi-am amintit de perioada în care am lucrat şi eu cu cărţi vechi la biblioteca universităţii din Frankfurt şi cum ştiam şi eu care-s sumele pentru care asiguram cărţile pe care le trimiteam la scanat la Berlin, pentru a fi digitalizate. Doamna asta are probabil unul dintre cele mai faine joburi din lume şi e mereu pe drumuri :> pentru a face expertiza unor manuscrise şi colecţii. :)

Saturday, February 20, 2016

Amsterdam pe scurt (ce glumă bună!)

După ce am fost cu P. săptămîna trecută două zile în Trier şi n-am apucat să scriu aici nimic, nu vreau să mi se întîmple acelaşi lucru cu Amsterdamul, unde am ajuns pentru trei nopţi cu cei de la Seminarul (Facultatea) de Ebraistică din Frankfurt.

Excursiile în februarie nu sînt chiar cea mai grozavă idee, totuşi am avut un noroc chior cu vremea, soarele ne-a făcut hatîrul şi ne-a zîmbit foarte des, iar cu îmbrăcămintea şi încălţămintea adecvate, scurta şedere în capitala Ţărilor de Jos a fost o încîntare. :)

Din Frankfurt este tren direct, în mod normal face cam patru ore, noi am avut întîrziere de 40 de minute la dus, iar la întoarcere am fost punctuali. Oricum, din punctul meu de vedere, nu prea are sens să mergi cu avionul* pe distanţe scurte, pierzi mult timp cu check in şi diverse controale, aşteptat bagaj, există limitare la bagaj etc.

Fiind o ieşire organizată de cei din Institut :> (aha, încă un cuvînt potrivit), am avut un plan de bătaie cu mai multe puncte zilnice, tururi, ghizi.

În aproximativ 72 de ore am făcut vreo 850 poze doar cu camera şi uneori n-am avut chef s-o scot din geanta ei, care era în rucsac, că ba mi-era frig, ba eram obosită. Evident că mi-a fost greu să aleg ceva pentru blog. :D



Am stat la Motel One, care e un hotel foarte fain, mi-a plăcut mult de tot (mai puţin aerul condiţionat din cameră, dar nu le poţi avea pe toate). Camera foarte plăcută şi practică, baia idem, micul dejun ok, personalul foarte amabil, parterul cu recepţia, barul şi braţul de canapele, fotolii şi scaune abia te lăsau să te desprinzi de acolo. :) Motel One e un lanţ hotelier cu peste 50 de hoteluri, majoritatea în Germania (deocamdată), în permanentă expansiune :>, motto-ul lor este "great design for little money".

Marţi: Muzeul Evreiesc şi tur al cartierul evreiesc
Miercuri: Sinagoga Portugheză, Biblioteca Ets Haim, Biblioteca Rosenthaliana, întîlnire cu colegii :) de la Jewish Studies din Amsterdam
Joi: Cimitirul evreiesc sefardic din Ouderkerk, masă la restaurantul tradiţional Haesje Claes
Vineri: tur cu vaporaşul

Ar fi trebuit să mergem şi la casa Annei Frank, dar nu am mai ajuns, pentru că în decembrie deja, cînd s-au apucat să facă rezervările, nu mai erau bilete online pentru niciuna din zilele în care am fost noi. O participantă :) a stat la rînd cam 75 de minute şi a fost friguţ. Aviz amatorilor: luaţi-vă bilete foarte din timp, mi se pare că acest muzeu din Amsterdam e cel mai vizitat din oraş (parcă aşa am auzit, în 2015 a avut 1.268.095 vizitatori).

Am avut toţi un bilet de 72 de ore :> pentru transportul în comun, costă 17 EUR şi merită cu siguranţă, am înţeles că o singură călătorie este 4 EUR.

Dacă vreţi să vizitaţi Amsterdam, există I amsterdam City Card (55 EUR/24 h, 65 EUR/48 h, 75 EUR/72 h, 85 EUR/96 h), care vă dă dreptul să călătoriţi cu transportul în comun cît vreţi voi (în Amsterdam, pe perioada respectivă), plus un tur de o oră cu vaporaşul pe canale (costă de la 14,50 EUR în sus un tur), plus intrarea gratuită la muzeele Hermitage, Van Gogh, Jewish Cultural Quarter, Science Center NEMO, Stedelijk Museum, Casa lui Rembrandt, EYE Filmmuseum etc. Lista avantajelor pe care le au posesorii cardului se găseşte la linkul de mai sus, în dreapta, trebuie să downloadaţi un PDF Overview with the discounts and benefits. Rijksmuseum (totuşi aveţi reducere de 2,50 EUR :D) şi Casa Anne Frank nu sînt pe listă, în rest mi se pare că oferta e foarte generoasă. Şi, după cum zice reclama, cu cît vizitaţi mai mult, cu atît ieşiţi mai ieftin. Mi se pare că rentează de la trei vizite de atracţii pe zi în sus. :)

*ok, să zbori :P

Wednesday, January 13, 2016

Un muzeu fascinant în care nu ştiu dacă voi ajunge vreodată

Dar există internet şi iată un motiv în plus să fiu recunoscătoare: m-am plimbat puţin prin Muzeul Subacvatic de Arte MUSA din Cancun, Mexic.



Ia uitaţi un videoclip de pe site-ul muzeului aici. Sînt convinsă că s-a scris mult despre muzeu şi se va mai scrie, eu nu-mi amintesc să mai fi citit, în schimb ştiu că m-au fascinat nişte imagini cu un oraş scufundat din China şi cu o biserică inundată tot din Mexic.

Iar pentru a vizita MUSA online nici măcar nu trebuie să-mi fac probleme că nu ştiu să înot. :) Dar mi-ar plăcea. A, am ajuns la muzeu datorită ultimului iFly KLM Magazine (valabil LE disponibil :D în engleză, franceză, spaniolă, olandeză, germană), despre care cred că am mai scris (sau am vrut), nu am timp mereu să-l citesc (sau frunzăresc), dar este mereu de o calitate ireproşabilă.

(imaginea este luată din iFly KLM Magazine cu Snipping Tool.)

Wednesday, March 19, 2014

La muzeu - acum două săptămîni


M-am lăudat că plec la muzeu la expoziţia asta: Horizont Jawlensky. P. a făcut mişto de mine (şi mai face) că aşa îl cheamă pe pictor: Jawlensky, Horizont Jawlensky. De fapt îl cheamă Alexey von Jawlensky (în viitor aici A.v.J.), bine, nu mai trăieşte, da' aşa.
Nu mai fusesem la muzeul ăsta din Wiesbaden, mi-a plăcut multişor şi clădirea. Poza de mai sus reprezintă un  fel de - habar n-am - cupolă, cred?! Un turnuleţ? În fine, arată foarte fain, iar chestia asemănătoare de la intrare, pe care n-am fotografiat-o, era şi mai impresionantă.


A.v.J. - Die Näherin (Croitoreasa?) - ochiul drept al domniţei ăsteia mi s-a părut fascinant!!!



Adolf Erbslöh (link în germană...) - Zerschossener Wald bei Verdun/Destroyed forest at Verdun, ca. 1916



Tabloul ăsta mi-a plăcut cel mai mult din toată expoziţia, cred. :)
Leo Putz - Bildnis Gusti Bennat II/Portrait of Gusti Bennat II 1908



Lovis Corinth - Die Geigenspielerin (Margarete Kaufmann)/Violonist (Portrait of Margarete Kaufmann) 1900
Pictura asta era cam cît mine de mare, deci ditamai!!!


A.v.J. - m-am hotărît mai tîrziu să trag opera în poză şi am uitat să documentez titlul. Ce e foarte fain la tabloul ăsta (zicea audioghidul, să nu credeţi chiar că mi-a trecut mie aşa simplu prin cap) e că în spatele farfuriei se dizolvă liniile. Canada, care to help??? :-)


A.v.J. - am făcut focus zero (toate pozele sînt realizate cu deosebită măiestrie cu telefonul, pe care cel mai adesea nu îl ţin drept) şi nu pot citi numele tabloului. Se cheamă ceva cu un nume de localitate. Ha! :-))


Alfred Sisley - Kleine Wiese von By/Meadow near By 1880


Paul Signac - Hafen von Portrieux/Port of Portrieux (fără focus, nu pot citi anul)


Paul Signac - Antibes am Abend/Antibes in the evening 1914



detaliu cu steag din primul Paul Signac


detaliu cu steag din al doilea Paul Signac

Expoziţia ni-l prezintă pe Alexey în contextul interacţiunii sale cu alţi pictori ai timpului şi cu diverse curente artistice. Recunosc foarte sincer că nu-mi amintesc să fi auzit de el înainte de expoziţie şi că am fost la muzeu mai mult pentru alte nume foarte cunoscute (deci din snobiszm!), dar chiar mi-a plăcut mult mai tot ce-am văzut (mă rog, nu leşin după naturi moarte şi culori foarte vii!!! :), dar dacă-i musai, cu plăcere... (adică or fo şi nişte etape de-astea foarte artistice prezente în peizaj). Chiar la început am văzut un film de 40 de minute despre viaţa lui Alexey, foarte foarte fain. Mai am poze, nu promit nimic, chiar nu mai nimeresc pe la computer ca înainte.

LE Văd că m-am apucat de crop-uit abia pe la o bucată. Sincer, nu mi-am dat seama! Cred că 1 e prima oară cînd pun poze de pe telefon pe blog (salvate în prealabil pe computer) 2 am cam uitat la ce dimensiuni le editam pe vremuri cînd obişnuiam să vă bombardez cu poze. Mna. :)

Wednesday, March 12, 2014

Dacă e miercuri...

Hihi, da' deci chiar m-a pălit cultura şi, dacă tot mi-a trecut răceala şi nu am cursuri şi azi sînt liberă, iaca unde merg imediat: --->>>AICI<<<---.
Un videoclip mai lung de la expoziţie: -->>colea<<--.

Legu, expoziţia de săptămîna trecută mi-a plăcut super mult! Şi am auzit că şi asta de azi este foarte faină. Azi am şi audioghid downloadat pe ceololar (ai ruuuul!). Deci papa!
:*

PS Încerc să folosesc "labels", adică sub postul ăsta o să vedeţi "muzeu, Schirn, Montmartre". :-)

Wednesday, March 5, 2014

Anunţ important pentru naţiune!

Dat fiind că de vreo oră voiam să fiu deja pe tren, vă anunţ în clar că plec la muzeu să mă culturalizez, să nu ziceţi că n-aţi ştiut. Aici.