Haha și hoho.
Scriu aici pentru mine și dacă vrea să se mai uite cineva, be my guest. Dar cam uit și nici nu m-am consultat cu P. să văd dacă nu pornesc cu informații pierdute în neant deja de la ora la care scriu postul ăsta.
2-3 februarie Glasgow solo
19 februarie - 9 martie Iași (cu Libi între 23-27)
3-9 aprilie Londra cu P.
28-29 aprilie Stuttgart turneu tenis feminin (noi tot în public, eu cu P. adică)
22-24 iunie Seepark Auenhain cu trupa veselă a lui P. 24-25 iunie Dresda cu P.
27-28 iulie Heidelberg cu Ema :) (o groază de excursii cu Ema, Bad Homburg ;), Oberursel, Frankfurt, Mainz, Kronberg, Heidelberg)
10-12 august Cehia: Milevsko și Plzeň, o trecere scurtă prin Rothenburg ob der Tauber cu P.
18-22 octombrie Milano cu P.
7-17 decembrie Iași și Banca/România, solo
concerte etc.!
10 martie Markus Krebs, comediant (??), Frankfurt
19 aprilie Fanfare Ciocărlia, Frankfurt
(turneul de tenis, vezi mai sus)
10 august Glen Hansard, Milevsko, Cehia
21 octombrie fotbal :) Inter Milano vs AC Milano, Milano hihi
21 decembrie Spărgătorul de nuci, balet, Bad Homburg
Crăciun fericit! :)
Showing posts with label Glen Hansard. Show all posts
Showing posts with label Glen Hansard. Show all posts
Monday, December 24, 2018
2018 în date (călătorii)
Saturday, December 30, 2017
2017 - nu prea am stat pe acasă
Anul care tocmai își dă duhul (oa, ce-am zis-o!) a fost destul de valoros din punct de vedere turistic.
Încerc să fac o trecere în revistă. Ce chestie, expresia asta există și în germană (nu cred că m-am mai gîndit pînă acum la asta!) și mi se pare foarte dubioasă. Se zice ”Revue passieren lassen”.
Ce nu îmi mai amintesc sper să găsesc în calendar.
- 3-6 februarie 2017 - Dublin cu P.
- 20-23 februarie 2017 - Praga cu ”clasa” (o zi la Theresienstadt) (excursie sponsorizată de facultate)
- 5-8/9 martie 2017 - Berlin, Hamburg solo
- 29-30 aprilie 2017 - Stuttgart cu P. - turneul de tenis feminin, poză cu Simona Halep, oh yeah.
- 28 iunie - 28 iulie 2017 - Israel, Tel Aviv, Ramat Aviv etc. (curs intensiv de idiș) excursii: 30.06 Haifa, 7-8.07 Lacul Galileei, 13.07 Ierusalim, 20-23.07 Rishon Lezion
- 11-13 august 2017 - Aachen; Beek/Merkelbeek, Limburg, Olanda cu P. - nuntă A.
- 18 septembrie - 7 octombrie 2017 - România solo (București, Iași&, Vaslui, Banca)
- 19-24 octombrie 2017 - Stockholm cu P. (bonus: finala turneului masculin de tenis, DelPo vs Dimitrov, ole DelPo.)
- 7 decembrie 2017 - Mannheim solo/întoarcere cu P.
concerte:
5 februarie - Glen Hansard&Interference (Dublin, Vicar Street)
14 februarie - Radu Lupu (pian, Frankfurt, Alte Oper, Mozart Saal)
8 sau 9 martie - Benjamin Biolay (Hamburg, anulat, aveam bilet)
10 martie - Blue October (Frankfurt, Gibson)
29 iunie - The Maccabees (serie de concerte de adio, Londra, Alexandra Palace - vîndut biletele pentru că Israel)
iunie - iulie diverse concerte/spectacole în idiș în Tel Aviv (am uitat de Batsheva Dance Company și nu am mai găsit bilete. mno.)
12 noiembrie - Glen Hansard (Frankfurt, Alte Oper, Mozart Saal)
Marvălăs, aș zice. De Stockholm uitasem, ailei.
Încerc să fac o trecere în revistă. Ce chestie, expresia asta există și în germană (nu cred că m-am mai gîndit pînă acum la asta!) și mi se pare foarte dubioasă. Se zice ”Revue passieren lassen”.
Ce nu îmi mai amintesc sper să găsesc în calendar.
- 3-6 februarie 2017 - Dublin cu P.
- 20-23 februarie 2017 - Praga cu ”clasa” (o zi la Theresienstadt) (excursie sponsorizată de facultate)
- 5-8/9 martie 2017 - Berlin, Hamburg solo
- 29-30 aprilie 2017 - Stuttgart cu P. - turneul de tenis feminin, poză cu Simona Halep, oh yeah.
- 28 iunie - 28 iulie 2017 - Israel, Tel Aviv, Ramat Aviv etc. (curs intensiv de idiș) excursii: 30.06 Haifa, 7-8.07 Lacul Galileei, 13.07 Ierusalim, 20-23.07 Rishon Lezion
- 11-13 august 2017 - Aachen; Beek/Merkelbeek, Limburg, Olanda cu P. - nuntă A.
- 18 septembrie - 7 octombrie 2017 - România solo (București, Iași&, Vaslui, Banca)
- 19-24 octombrie 2017 - Stockholm cu P. (bonus: finala turneului masculin de tenis, DelPo vs Dimitrov, ole DelPo.)
- 7 decembrie 2017 - Mannheim solo/întoarcere cu P.
concerte:
5 februarie - Glen Hansard&Interference (Dublin, Vicar Street)
14 februarie - Radu Lupu (pian, Frankfurt, Alte Oper, Mozart Saal)
10 martie - Blue October (Frankfurt, Gibson)
iunie - iulie diverse concerte/spectacole în idiș în Tel Aviv (am uitat de Batsheva Dance Company și nu am mai găsit bilete. mno.)
12 noiembrie - Glen Hansard (Frankfurt, Alte Oper, Mozart Saal)
Marvălăs, aș zice. De Stockholm uitasem, ailei.
Tuesday, October 25, 2016
Ne/recunoscătoare?
Nu cred că e vreun secret pentru cine ajunge pe blogul ăsta că îmi place să mă plimb. Și cînd zic să mă plimb mă gîndesc la ”a călători”. Dacă ar fi după mine, cu cît mai mult, cu atît mai bine.
Am avut ani plini și ani mai puțini plini, dar aș zice că nu sufăr deloc la capitolul ”neplimbată”. Chiar mă gîndeam prin vară, cînd știam că nu mai avem planuri de voiaj după iunie (parcă), că stau foarte foarte bine, că din decembrie încoace am umblat cît alții în 5 ani. După cum urmează și sper să nu uit nimic.
- decembrie 2015 - 4 zile la Praga, de aniversarea mariajului :), cu prietenii polonezi care între timp au o mică Marie, yay.
- februarie 2016 - P. a avut concediu două săptămîni, eu visam o insulă ceva, a trebuit să mă mulțumesc cu două nopți la Trier, am prins o vijelie din aia meteo de ne-a udat într-un mare fel, dar oricum, foarte vizitabil orășelul
- februarie 2016 - Amsterdam - excursie organizată de cei de la facultate, 3 nopți parcă
- aprilie 2016 - Dublin - pentru că i s-a pus pata lui P. să ia bilete de la șpeculă! la un concert Glen Hansard și dacă tot am mers la concert, doar nu era să nu stăm deloc - 4 nopți dacă nu 5.
- aprilie 2016 - Stuttgart - semifinalele și finalele (simplu și dublu) turneului de tenis feminin - două zile, petrecute pretty much uitîndu-ne la tenis (deci nu chiar turistic, dar foarte fain, mai mergem.)
- iunie 2016 - undeva în estul Germaniei. la lacul Störmthaler, reuniune cu gașca de prieteni ai lui P., toți cu familii cu copii, ne-am dus și noi cu cumnata și nepotul, să nu fim mai prejos - trei zile, două nopți.
- iunie 2016 - Vio takes Andalusia solo, că doar v-am zis că am fost trimisă în vizită de lucru, doar-doar. Cam o săptămînă.
***
Nu știu cum am ajuns să ne conversăm, eu cu prietena mea cehoaica, despre călătorii de curînd. P. avusese concediu și a fost într-un parc de distracții care nu m-a interesat și apoi a stat acasă, dreptul lui. Eu sperasem să ieșim prin zonă, dar n-am vrut să forțez nota.
Și m-am trezit că zic ăăă am fost la Pragaaa, dar asta anul trecut, am fost la Trieeeer, am fost în estul Germaniei (nu pot ține minte numele lacului ăluia)...Ăăăă am fost la Stuttgart!
Ați fost și la Dublin, zice cehoaica. Eu: daaa!
Mai mergem juma de oră pe stradă și mă lovește: vai tu, am uitat de Andaluzia!
Cehoaica: mă gîndeam dacă o să-ți amintești...
Vin acasă și îi povestesc lui P. auzi tu uitasem și de Dublin, dar mai ales de Andaluzia, care e practic ieri!
Dar nu e chiar ieri, că între iunie și octombrie sînt două luni lungi. :)
Oricum, am fost surprinsă nu cine știe ce pozitiv că după ce am suspinat nu știu cîte săptămîni că vai cît de fain a fost, s-a rupt filmul și am uitat cu totul de experiența asta.
***
Curs de conversație în ebraică săptămîna trecută: ce ați făcut în vacanță?
Vio: am avut două grupe de musafiri, a fost fain, nu am fost plecată nicăieri, ce nașpa. Ăăăăăăăăăăăăăăăăăăăăăăă adică am fost plecată, dar în iunie, aproape că nu se pune.
Aici ar trebui să zic despre mine expresia mea preferată (sau cea mai exagerat de folosită) din limba română: ”n-ai cu cine, domle, n-ai cu cine.”
***
- octombrie 2016 - Görlitz, Zgorzelec + Bunzlau (Bolesławiec) - 3 nopți
Mi-am făcut damblaua și am fost în căutare de produse ceramice la Bunzlau, eu omorîndu-mă așa după modelele lor, dar trebuie să spun că la fața locului nu au fost așa de atractive. Ne-am întors cu două farfurii. :(( De unde eu visam super paradisul ceramicii și-mi imaginam că mă duc cu banii de la nuntă și îmi fac preaplinul cu diverse căni și tot ce poate visa mintea, se pare că m-am dus cu sacul la pomul lăudat. Dar nu-i bai, că am atacat alte căni din altă colecție poloneză, pe care o știu de cînd am fost la Varșovia. Buuun.
Cred că nu mint dacă zic că probabil cam astea au fost plimbările anul ăsta, mi se pare un bilanț răsunător și năucitor și greu de atins în anii ce urmează.
O să mai avem musafiri. :)
Am avut ani plini și ani mai puțini plini, dar aș zice că nu sufăr deloc la capitolul ”neplimbată”. Chiar mă gîndeam prin vară, cînd știam că nu mai avem planuri de voiaj după iunie (parcă), că stau foarte foarte bine, că din decembrie încoace am umblat cît alții în 5 ani. După cum urmează și sper să nu uit nimic.
- decembrie 2015 - 4 zile la Praga, de aniversarea mariajului :), cu prietenii polonezi care între timp au o mică Marie, yay.
- februarie 2016 - P. a avut concediu două săptămîni, eu visam o insulă ceva, a trebuit să mă mulțumesc cu două nopți la Trier, am prins o vijelie din aia meteo de ne-a udat într-un mare fel, dar oricum, foarte vizitabil orășelul
- februarie 2016 - Amsterdam - excursie organizată de cei de la facultate, 3 nopți parcă
- aprilie 2016 - Dublin - pentru că i s-a pus pata lui P. să ia bilete de la șpeculă! la un concert Glen Hansard și dacă tot am mers la concert, doar nu era să nu stăm deloc - 4 nopți dacă nu 5.
- aprilie 2016 - Stuttgart - semifinalele și finalele (simplu și dublu) turneului de tenis feminin - două zile, petrecute pretty much uitîndu-ne la tenis (deci nu chiar turistic, dar foarte fain, mai mergem.)
- iunie 2016 - undeva în estul Germaniei. la lacul Störmthaler, reuniune cu gașca de prieteni ai lui P., toți cu familii cu copii, ne-am dus și noi cu cumnata și nepotul, să nu fim mai prejos - trei zile, două nopți.
- iunie 2016 - Vio takes Andalusia solo, că doar v-am zis că am fost trimisă în vizită de lucru, doar-doar. Cam o săptămînă.
***
Nu știu cum am ajuns să ne conversăm, eu cu prietena mea cehoaica, despre călătorii de curînd. P. avusese concediu și a fost într-un parc de distracții care nu m-a interesat și apoi a stat acasă, dreptul lui. Eu sperasem să ieșim prin zonă, dar n-am vrut să forțez nota.
Și m-am trezit că zic ăăă am fost la Pragaaa, dar asta anul trecut, am fost la Trieeeer, am fost în estul Germaniei (nu pot ține minte numele lacului ăluia)...Ăăăă am fost la Stuttgart!
Ați fost și la Dublin, zice cehoaica. Eu: daaa!
Mai mergem juma de oră pe stradă și mă lovește: vai tu, am uitat de Andaluzia!
Cehoaica: mă gîndeam dacă o să-ți amintești...
Vin acasă și îi povestesc lui P. auzi tu uitasem și de Dublin, dar mai ales de Andaluzia, care e practic ieri!
Dar nu e chiar ieri, că între iunie și octombrie sînt două luni lungi. :)
Oricum, am fost surprinsă nu cine știe ce pozitiv că după ce am suspinat nu știu cîte săptămîni că vai cît de fain a fost, s-a rupt filmul și am uitat cu totul de experiența asta.
***
Curs de conversație în ebraică săptămîna trecută: ce ați făcut în vacanță?
Vio: am avut două grupe de musafiri, a fost fain, nu am fost plecată nicăieri, ce nașpa. Ăăăăăăăăăăăăăăăăăăăăăăă adică am fost plecată, dar în iunie, aproape că nu se pune.
Aici ar trebui să zic despre mine expresia mea preferată (sau cea mai exagerat de folosită) din limba română: ”n-ai cu cine, domle, n-ai cu cine.”
***
- octombrie 2016 - Görlitz, Zgorzelec + Bunzlau (Bolesławiec) - 3 nopți
Mi-am făcut damblaua și am fost în căutare de produse ceramice la Bunzlau, eu omorîndu-mă așa după modelele lor, dar trebuie să spun că la fața locului nu au fost așa de atractive. Ne-am întors cu două farfurii. :(( De unde eu visam super paradisul ceramicii și-mi imaginam că mă duc cu banii de la nuntă și îmi fac preaplinul cu diverse căni și tot ce poate visa mintea, se pare că m-am dus cu sacul la pomul lăudat. Dar nu-i bai, că am atacat alte căni din altă colecție poloneză, pe care o știu de cînd am fost la Varșovia. Buuun.
Cred că nu mint dacă zic că probabil cam astea au fost plimbările anul ăsta, mi se pare un bilanț răsunător și năucitor și greu de atins în anii ce urmează.
O să mai avem musafiri. :)
Thursday, April 28, 2016
O nouă dragoste
Muzicală, ce credeaţi?! :P
V-am zis de Glen Hansard, că urma să mergem la concert în februarie. Acum muuuult timp. Am fost. P. n-a ştiut pînă în ultima clipă unde mergem, mai precis cînd eram în faţa fostei sinagogi, i-am arătat afişul din vitrină şi i-am spus priper tu bi dilaitid.
Concertul a început la ora 20:00 cu o domniţă foarte palidă ea aşa (fizicălii spikin) care s-a postat la pian, a zis nişte chestii şi apoi s-a apucat de cîntat, de noi am rămas aproape cu gurile căscate. După cam a patra piesă aşa i-am şoptit lui P. tu dacă plecăm după ce termină domniţa asta de cîntat, eu nu cred că am pierdut nimic. În traducere, mi s-a părut aşa de fermecătoare, că nu mi-am imaginat că domnul cap de afiş Glen are vreo şansă să ne încînte mai mult. P. a fost de acord, dar am stat totuşi şi da, tot concertul ne-a dat pe spate într-un mare fel, ne-a făcut mult timp să visăm numai la Glen Hansard şi ocazional la Marketa Irglova, căci ea era la pian şi la voce. Osăm, vă zic!
Prin "mult timp" vreau să zic că am studiat cu atenţie programul european al lui Glen, prin Germania nu prea mai erau bilete, la Praga erau, dar P. îi promisese unui prieten că-l ajută fix atunci la cărat nişte mobilă, la Dublin nu mai erau. P. opinase că probabil cel mai fain de văzut Glen e la el acasă, aşadar în Dublin, lasă, data viitoare stăm călare pe internet şi nu-l ratăm. Mie şi Praga mi se păruse foarte atractivă, pentru că Marketa e cehoaică, dar am fost simţită şi n-am plecat fără P. Aşa-s eu, na. :))
Cînd am deschis mailul în dimineaţa zilei de 11 martie, era să-mi sară ochii din cap: P. găsise pe nu ştiu ce site bilete la Dublin, la concertul la care nu mai erau bilete, mă-nţelegeţi. Mesajul lui: "sper că ai timp atunci." Nici nu se pune problema să n-am!!! :)
Şi aşa rezultă că am luat bilete la avion şi am rezervat un hotel ţanţoş (<- ăsta era cuvîntul meu preferat la Spînzurătoarea) fix vizavi de sala de concerte.
Între timp aflasem că nu o să fie un concert tipic Glen Hansard, toată săptămîna erau manifestări legate de comemorarea/sărbătorirea a 100 de ani de la Easter Rising, el avea un braţ de invitaţi, păreau care mai de care mai irlandezi. Făcusem eu o glumiţă, că na, şi dacă vor fi doar recitări de poezii în irlandeză :P, tot o să stăm, cine ştie, poate ne plac poemele în limbi pe care nu le înţelegem. Fix aşa a şi început concertul. A, care, btw, poate fi ascultat integral aici. Şi de altfel tot programul săptămînii respective, a fost acţiune la greu, la crème de la crème a culturii irlandeze, ce mai.
Bun, ce voiam să spun de fapt e că la pauză am galopat la toaletă, apoi am luat programul*, se anunţa din minut în minut că au mai rămas x minute de pauză şi apoi se închideau uşile, din cauza transmisiunii directe la radio, dar eu mai aveam de cumpărat o napolitană, că mi-era foame, în fine, am ajuns la locul meu, mai zice Glen una, mai recită cineva ceva, deodată Glen o introduce pe-o prietenă specială pe care noi, publicum, sigur o ştim. Îi dau un cot lui P., ne frecăm amîndoi palmele, apare Marketa bine v-am găsit, sînt Marketa sau cum îmi spuneţi voi, irlandezii, Micaela, sau "fata din Once" şi se apucă de cîntat la pian. Trebuie să mărturisesc că am fost copleşită de moment şi m-a apucat o boceaaaaaaaaaaală de ziceai că ce e aia. Cînd mă scobesc silenţios de şerveţel, mă prind că şi P. era foarte crocodilistic, dacă-nţelegeţi ideea. Deci noi am plîns sincron la Marketa, fără să ne vorbim dinainte. Şi nu ne e ruşine, deh. :)
A, locurile noastre au fost cam ca astea, doar că sala nu era uriaşă şi s-a văzut bine, iar sunetul a fost splendid.
Între timp am descoperit un concert pe aproape pe 1 iulie şi am şi luat bilete la Glen, l-am pus pe P. în temă că să mă scutească vai campionatul european de fotbal who cares noi mergem la concert să fie clar! Mă tem că o să fie fără Marketa, dar om trăi şi-om vedea.
Ieri am reuşit să vedem şi filmul ultra mega celebru Once, la care iar nuj cum am lăcrămat amîndoi pe alocuri, Marketa pare să aibă efectul ăsta asupra noastră.
PS Roşu vertical, dacă citeşti aceasta, da, ea e fata cu aspiratorul. :P Pardon că a durat aşa mult pînă să-ţi răspund. :)
* Pe net erau anunţaţi invitaţii lui Glen (Roddy Doyle, Colm Mac Con Iomaire, David Rooney, Judith Mok, Ye Vagabonds, Lisa O'Neill, Stephen James Smith, Joseph O'Connor, Paula Meehan, Maya Youssef, Loah & Brendan Begley) şi mă informasem puţin privitor la fiecare dintre ei. Marketa, după cum se vede, nu era pe listă. În programul publicat apărea, dar n-am avut timp să-l citesc şi mai bine aşa, surpriza a fost maximă.
V-am zis de Glen Hansard, că urma să mergem la concert în februarie. Acum muuuult timp. Am fost. P. n-a ştiut pînă în ultima clipă unde mergem, mai precis cînd eram în faţa fostei sinagogi, i-am arătat afişul din vitrină şi i-am spus priper tu bi dilaitid.
Concertul a început la ora 20:00 cu o domniţă foarte palidă ea aşa (fizicălii spikin) care s-a postat la pian, a zis nişte chestii şi apoi s-a apucat de cîntat, de noi am rămas aproape cu gurile căscate. După cam a patra piesă aşa i-am şoptit lui P. tu dacă plecăm după ce termină domniţa asta de cîntat, eu nu cred că am pierdut nimic. În traducere, mi s-a părut aşa de fermecătoare, că nu mi-am imaginat că domnul cap de afiş Glen are vreo şansă să ne încînte mai mult. P. a fost de acord, dar am stat totuşi şi da, tot concertul ne-a dat pe spate într-un mare fel, ne-a făcut mult timp să visăm numai la Glen Hansard şi ocazional la Marketa Irglova, căci ea era la pian şi la voce. Osăm, vă zic!
Prin "mult timp" vreau să zic că am studiat cu atenţie programul european al lui Glen, prin Germania nu prea mai erau bilete, la Praga erau, dar P. îi promisese unui prieten că-l ajută fix atunci la cărat nişte mobilă, la Dublin nu mai erau. P. opinase că probabil cel mai fain de văzut Glen e la el acasă, aşadar în Dublin, lasă, data viitoare stăm călare pe internet şi nu-l ratăm. Mie şi Praga mi se păruse foarte atractivă, pentru că Marketa e cehoaică, dar am fost simţită şi n-am plecat fără P. Aşa-s eu, na. :))
Cînd am deschis mailul în dimineaţa zilei de 11 martie, era să-mi sară ochii din cap: P. găsise pe nu ştiu ce site bilete la Dublin, la concertul la care nu mai erau bilete, mă-nţelegeţi. Mesajul lui: "sper că ai timp atunci." Nici nu se pune problema să n-am!!! :)
Şi aşa rezultă că am luat bilete la avion şi am rezervat un hotel ţanţoş (<- ăsta era cuvîntul meu preferat la Spînzurătoarea) fix vizavi de sala de concerte.
Între timp aflasem că nu o să fie un concert tipic Glen Hansard, toată săptămîna erau manifestări legate de comemorarea/sărbătorirea a 100 de ani de la Easter Rising, el avea un braţ de invitaţi, păreau care mai de care mai irlandezi. Făcusem eu o glumiţă, că na, şi dacă vor fi doar recitări de poezii în irlandeză :P, tot o să stăm, cine ştie, poate ne plac poemele în limbi pe care nu le înţelegem. Fix aşa a şi început concertul. A, care, btw, poate fi ascultat integral aici. Şi de altfel tot programul săptămînii respective, a fost acţiune la greu, la crème de la crème a culturii irlandeze, ce mai.
Bun, ce voiam să spun de fapt e că la pauză am galopat la toaletă, apoi am luat programul*, se anunţa din minut în minut că au mai rămas x minute de pauză şi apoi se închideau uşile, din cauza transmisiunii directe la radio, dar eu mai aveam de cumpărat o napolitană, că mi-era foame, în fine, am ajuns la locul meu, mai zice Glen una, mai recită cineva ceva, deodată Glen o introduce pe-o prietenă specială pe care noi, publicum, sigur o ştim. Îi dau un cot lui P., ne frecăm amîndoi palmele, apare Marketa bine v-am găsit, sînt Marketa sau cum îmi spuneţi voi, irlandezii, Micaela, sau "fata din Once" şi se apucă de cîntat la pian. Trebuie să mărturisesc că am fost copleşită de moment şi m-a apucat o boceaaaaaaaaaaală de ziceai că ce e aia. Cînd mă scobesc silenţios de şerveţel, mă prind că şi P. era foarte crocodilistic, dacă-nţelegeţi ideea. Deci noi am plîns sincron la Marketa, fără să ne vorbim dinainte. Şi nu ne e ruşine, deh. :)
A, locurile noastre au fost cam ca astea, doar că sala nu era uriaşă şi s-a văzut bine, iar sunetul a fost splendid.
Între timp am descoperit un concert pe aproape pe 1 iulie şi am şi luat bilete la Glen, l-am pus pe P. în temă că să mă scutească vai campionatul european de fotbal who cares noi mergem la concert să fie clar! Mă tem că o să fie fără Marketa, dar om trăi şi-om vedea.
Ieri am reuşit să vedem şi filmul ultra mega celebru Once, la care iar nuj cum am lăcrămat amîndoi pe alocuri, Marketa pare să aibă efectul ăsta asupra noastră.
PS Roşu vertical, dacă citeşti aceasta, da, ea e fata cu aspiratorul. :P Pardon că a durat aşa mult pînă să-ţi răspund. :)
* Pe net erau anunţaţi invitaţii lui Glen (Roddy Doyle, Colm Mac Con Iomaire, David Rooney, Judith Mok, Ye Vagabonds, Lisa O'Neill, Stephen James Smith, Joseph O'Connor, Paula Meehan, Maya Youssef, Loah & Brendan Begley) şi mă informasem puţin privitor la fiecare dintre ei. Marketa, după cum se vede, nu era pe listă. În programul publicat apărea, dar n-am avut timp să-l citesc şi mai bine aşa, surpriza a fost maximă.
Labels:
concert,
Dublin,
film,
Glen Hansard,
Marketa Irglova,
Markéta Irglová,
music,
muzică,
Once,
Oscar
Monday, January 11, 2016
O recomandare de playlist de pe Spotify
Întîi cu teoria. În rezumat, dacă nu aveţi Spotify, am pus linkuri de pe youtube, ca să vedeţi despre ce vorbesc. :)
Probabil că nu toată lumea foloseşte Spotify, mie îmi place, am o versiune gratuită şi pentru telefon, şi pentru calculator (:P) (cu reclame, care nu mă deranjează, deşi unele sînt enervante, de ex. una zice aşa: "te-ai săturat să îţi fie întreruptă muzica de reclame enervante?", la care eu răspund cu voioşie "nuuuuu!" (costă vreo 10 euro pe lună versiunea full şi nu simt nevoia să dau atîţia bani)). Nu sînt sigură că este şi în România - am făcut acum o mică anchetă pe gugle şi cică nu. Pe youtube sînt nişte tutoriale cu titluri "cum să asculţi Spotify în România", vedeţi voi dacă vă interesează. (Cînd am fost la Iaşi în vară am ascultat muzică de pe Spotify de pe telefon.)
Pentru cei care folosesc Spotify, am nimerit ieri peste un playlist foarte fain, are spre 300 de melodii şi am sărit doar vreo trei pînă acum. Foarte faină selecţie. Aşa, dacă aveţi chef să căutaţi, playlistul se numeşte The Catcher In The Rye şi este creat de Sebastian Pichardo. Da, am ajuns la el căutînd un audiobook. :) Experienţa mea cu playlisturile pînă acum nu a fost chiar glorioasă, Spotify mă vede în Germania şi playlisturile nemţeşti sînt băgate la înaintare, aşa că şi dacă dau de ceva care să-mi placă în mare parte, tot mă trezesc cu piese germane şi, am uitat să vă spun, nu-mi place muzica lor (cu foarte foarte mici excepţii), aşa că trebuie să fiu mereu alertă. :)
Aşa, din lista asta, în caz că aţi ajuns pînă aici, am aflat de:
1) Art Tatum is widely acknowledged as one of the greatest jazz pianists of all time (da, toată lumea ştia de el, eu nu, deşi sînt fană înfocată a genului)
- aici un link de pe youtube, sper să meargă din toate ţările. Doar aşa, de făcut poftă, dacă mai e cineva pe lume care nu-l ştie pe domnul Tatum. :D
2) Postmodern Jukebox - o constelaţie de muzicieni diverşi, sub mîna magică a lui... ia să-l lăsăm să se prezinte singur (de pe Twitter): Scott Bradlee @scottbradlee I make music sound old.
I-am şi ochit că au concert în Frankfurt pe 24 aprilie, aşa că...
- Single Ladies de pe youtube. În lista lor de coveruri nu se poate să nu găsiţi ceva care să fie pe gustul vostru. :)
3) Andrea Motis e o domniţă barceloneză de 20 de primăveri (în sfîrşit am nimerit-o, e născută în mai :)) ). Şi ea e prin sector pe 13 martie, să vedem ce sfori pot fi trase. :)
Cred că am găsit un concert întreg pe youtube. Poftiţi.
A, de data asta dintr-o reclamă (ce mă făceam dacă nu aveam reclame!?) de pe Spotify am aflat săptămîna trecută de Glen Hansard (Hansard and Irglová's song "Falling Slowly" won the 2007 Academy Award for Best Original Song) şi am şi luat bilete pentru 24 februarie, într-o fostă sinagogă, sînt foarte curioasă. Aici un link din care probabil vă puteţi da seama dacă vă interesează sau nu stilul lui.
Probabil că nu toată lumea foloseşte Spotify, mie îmi place, am o versiune gratuită şi pentru telefon, şi pentru calculator (:P) (cu reclame, care nu mă deranjează, deşi unele sînt enervante, de ex. una zice aşa: "te-ai săturat să îţi fie întreruptă muzica de reclame enervante?", la care eu răspund cu voioşie "nuuuuu!" (costă vreo 10 euro pe lună versiunea full şi nu simt nevoia să dau atîţia bani)). Nu sînt sigură că este şi în România - am făcut acum o mică anchetă pe gugle şi cică nu. Pe youtube sînt nişte tutoriale cu titluri "cum să asculţi Spotify în România", vedeţi voi dacă vă interesează. (Cînd am fost la Iaşi în vară am ascultat muzică de pe Spotify de pe telefon.)
Pentru cei care folosesc Spotify, am nimerit ieri peste un playlist foarte fain, are spre 300 de melodii şi am sărit doar vreo trei pînă acum. Foarte faină selecţie. Aşa, dacă aveţi chef să căutaţi, playlistul se numeşte The Catcher In The Rye şi este creat de Sebastian Pichardo. Da, am ajuns la el căutînd un audiobook. :) Experienţa mea cu playlisturile pînă acum nu a fost chiar glorioasă, Spotify mă vede în Germania şi playlisturile nemţeşti sînt băgate la înaintare, aşa că şi dacă dau de ceva care să-mi placă în mare parte, tot mă trezesc cu piese germane şi, am uitat să vă spun, nu-mi place muzica lor (cu foarte foarte mici excepţii), aşa că trebuie să fiu mereu alertă. :)
Aşa, din lista asta, în caz că aţi ajuns pînă aici, am aflat de:
1) Art Tatum is widely acknowledged as one of the greatest jazz pianists of all time (da, toată lumea ştia de el, eu nu, deşi sînt fană înfocată a genului)
- aici un link de pe youtube, sper să meargă din toate ţările. Doar aşa, de făcut poftă, dacă mai e cineva pe lume care nu-l ştie pe domnul Tatum. :D
2) Postmodern Jukebox - o constelaţie de muzicieni diverşi, sub mîna magică a lui... ia să-l lăsăm să se prezinte singur (de pe Twitter): Scott Bradlee @scottbradlee I make music sound old.
I-am şi ochit că au concert în Frankfurt pe 24 aprilie, aşa că...
- Single Ladies de pe youtube. În lista lor de coveruri nu se poate să nu găsiţi ceva care să fie pe gustul vostru. :)
3) Andrea Motis e o domniţă barceloneză de 20 de primăveri (în sfîrşit am nimerit-o, e născută în mai :)) ). Şi ea e prin sector pe 13 martie, să vedem ce sfori pot fi trase. :)
Cred că am găsit un concert întreg pe youtube. Poftiţi.
A, de data asta dintr-o reclamă (ce mă făceam dacă nu aveam reclame!?) de pe Spotify am aflat săptămîna trecută de Glen Hansard (Hansard and Irglová's song "Falling Slowly" won the 2007 Academy Award for Best Original Song) şi am şi luat bilete pentru 24 februarie, într-o fostă sinagogă, sînt foarte curioasă. Aici un link din care probabil vă puteţi da seama dacă vă interesează sau nu stilul lui.
Subscribe to:
Posts (Atom)