Showing posts with label Cehia. Show all posts
Showing posts with label Cehia. Show all posts

Monday, December 24, 2018

2018 în date (călătorii)

Haha și hoho.

Scriu aici pentru mine și dacă vrea să se mai uite cineva, be my guest. Dar cam uit și nici nu m-am consultat cu P. să văd dacă nu pornesc cu informații pierdute în neant deja de la ora la care scriu postul ăsta.

2-3 februarie Glasgow solo
19 februarie - 9 martie Iași (cu Libi între 23-27)
3-9 aprilie Londra cu P.
28-29 aprilie Stuttgart turneu tenis feminin (noi tot în public, eu cu P. adică)
22-24 iunie Seepark Auenhain cu trupa veselă a lui P. 24-25 iunie Dresda cu P.
27-28 iulie Heidelberg cu Ema :) (o groază de excursii cu Ema, Bad Homburg ;), Oberursel, Frankfurt, Mainz, Kronberg, Heidelberg)
10-12 august Cehia: Milevsko și Plzeň, o trecere scurtă prin Rothenburg ob der Tauber cu P.
18-22 octombrie Milano cu P.
7-17 decembrie Iași și Banca/România, solo

concerte etc.!
10 martie Markus Krebs, comediant (??), Frankfurt 
19 aprilie Fanfare Ciocărlia, Frankfurt
(turneul de tenis, vezi mai sus)
10 august Glen Hansard, Milevsko, Cehia
21 octombrie fotbal :) Inter Milano vs AC Milano, Milano hihi
21 decembrie Spărgătorul de nuci, balet, Bad Homburg

Crăciun fericit! :)




Tuesday, October 25, 2016

Ne/recunoscătoare?

Nu cred că e vreun secret pentru cine ajunge pe blogul ăsta că îmi place să mă plimb. Și cînd zic să mă plimb mă gîndesc la ”a călători”. Dacă ar fi după mine, cu cît mai mult, cu atît mai bine.

Am avut ani plini și ani mai puțini plini, dar aș zice că nu sufăr deloc la capitolul ”neplimbată”. Chiar mă gîndeam prin vară, cînd știam că nu mai avem planuri de voiaj după iunie (parcă), că stau foarte foarte bine, că din decembrie încoace am umblat cît alții în 5 ani. După cum urmează și sper să nu uit nimic.

- decembrie 2015 - 4 zile la Praga, de aniversarea mariajului :), cu prietenii polonezi care între timp au o mică Marie, yay.
- februarie 2016 - P. a avut concediu două săptămîni, eu visam o insulă ceva, a trebuit să mă mulțumesc cu două nopți la Trier, am prins o vijelie din aia meteo de ne-a udat într-un mare fel, dar oricum, foarte vizitabil orășelul
- februarie 2016 - Amsterdam - excursie organizată de cei de la facultate, 3 nopți parcă
- aprilie 2016 - Dublin - pentru că i s-a pus pata lui P. să ia bilete de la șpeculă! la un concert Glen Hansard și dacă tot am mers la concert, doar nu era să nu stăm deloc - 4 nopți dacă nu 5.
- aprilie 2016 - Stuttgart - semifinalele și finalele (simplu și dublu) turneului de tenis feminin - două zile, petrecute pretty much uitîndu-ne la tenis (deci nu chiar turistic, dar foarte fain, mai mergem.)
- iunie 2016 - undeva în estul Germaniei. la lacul Störmthaler, reuniune cu gașca de prieteni ai lui P., toți cu familii cu copii, ne-am dus și noi cu cumnata și nepotul, să nu fim mai prejos - trei zile, două nopți.
- iunie 2016 - Vio takes Andalusia solo, că doar v-am zis că am fost trimisă în vizită de lucru, doar-doar. Cam o săptămînă.

***
Nu știu cum am ajuns să ne conversăm, eu cu prietena mea cehoaica, despre călătorii de curînd. P. avusese concediu și a fost într-un parc de distracții care nu m-a interesat și apoi a stat acasă, dreptul lui. Eu sperasem să ieșim prin zonă, dar n-am vrut să forțez nota.
Și m-am trezit că zic ăăă am fost la Pragaaa, dar asta anul trecut, am fost la Trieeeer, am fost în estul Germaniei (nu pot ține minte numele lacului ăluia)...Ăăăă am fost la Stuttgart!
Ați fost și la Dublin, zice cehoaica. Eu: daaa!
Mai mergem juma de oră pe stradă și mă lovește: vai tu, am uitat de Andaluzia!
Cehoaica: mă gîndeam dacă o să-ți amintești...

Vin acasă și îi povestesc lui P. auzi tu uitasem și de Dublin, dar mai ales de Andaluzia, care e practic ieri!

Dar nu e chiar ieri, că între iunie și octombrie sînt două luni lungi. :)

Oricum, am fost surprinsă nu cine știe ce pozitiv că după ce am suspinat nu știu cîte săptămîni că vai cît de fain a fost, s-a rupt filmul și am uitat cu totul de experiența asta.
***
Curs de conversație în ebraică săptămîna trecută: ce ați făcut în vacanță?
Vio: am avut două grupe de musafiri, a fost fain, nu am fost plecată nicăieri, ce nașpa. Ăăăăăăăăăăăăăăăăăăăăăăă adică am fost plecată, dar în iunie, aproape că nu se pune.

Aici ar trebui să zic despre mine expresia mea preferată (sau cea mai exagerat de folosită) din limba română: ”n-ai cu cine, domle, n-ai cu cine.”
***
- octombrie 2016 - Görlitz, Zgorzelec + Bunzlau (Bolesławiec) - 3 nopți
Mi-am făcut damblaua și am fost în căutare de produse ceramice la Bunzlau, eu omorîndu-mă așa după modelele lor, dar trebuie să spun că la fața locului nu au fost așa de atractive. Ne-am întors cu două farfurii. :(( De unde eu visam super paradisul ceramicii și-mi imaginam că mă duc cu banii de la nuntă și îmi fac preaplinul cu diverse căni și tot ce poate visa mintea, se pare că m-am dus cu sacul la pomul lăudat. Dar nu-i bai, că am atacat alte căni din altă colecție poloneză, pe care o știu de cînd am fost la Varșovia. Buuun.

Cred că nu mint dacă zic că probabil cam astea au fost plimbările anul ăsta, mi se pare un bilanț răsunător și năucitor și greu de atins în anii ce urmează.

O să mai avem musafiri. :)




Sunday, January 3, 2016

Vreau să îmi cumpăr casă! :D

Cînd o să cîştig la lotto sau dacă îmi donează Seinfeld cîteva milioane că aşa are el chef, una (!) din casele pe care vreau să mi le cumpăr ar fi asta.








A, am fost la Praga înainte de Crăciun şi m-am amorezat rău de tot de capitala Cehiei. Care în germană se cheamă Tschechien Cehiăn şi muuultă lume zice Cehai, pentru căci înainte era Cehoslovacai şi o rezultat corectul Slovacai (Slovacia) :) şi celălaltul pentru rimă Cehai. La care eu adaug "care nu există", haha.

Căsuţa aceasta este aşadar pi şientru în Praga. Mă rog, depinde de ce-nţelegem prin şientru, da' orişicîtuşi. Am zărit-o de la distanţă din maşină şi am zis bag mîna-n foc căci este o sinagogă. Uel, bine că n-am băgat-o, că nu crecă era, nu ştiu nimic despre casa asta, dar nu figurează pe lista sinagogilor (pe care le-am văzut/bifat). Cred că de la distanţă îmi place un pic mai mult decît de aproape. Mi s-a părut că are culori vesele şi nu poţi s-o treci cu vederea!

Eu nu mă pricep cam deloc la arhitectură, da' ce-mi place, îmi place şi cu asta basta. Da' mi-ar plăcea să vină cineva (Cora_?) şi să-mi explice că uite faptul că are un rînd de ferestre în stînga (după balcoanele exterioare "mari") şi un rînd de ferestre pe dreapta ceva mai ieşite în afară, cu totul, de sus pînă jos, creează impresia de coloane, iar fereastra centrală de la ultimul etaj e cu boltă (!), care da, te-ar putea duce cu gîndul la un templu.

Tovarăşii ăia doi care stau sub un balcon îmi inspiră un stil vaaaag socialist, dar noi să fim sănătoşi!
Am vrut să mă dau măreaţă să zic cariatida şi atlantul, da' parcă ei stau la palavre, nu chiar pun umăru' la propriu să susţină balconu', cum am văzut fără număr la alte case în Praga (şi nu numai). După o scurtă elucidare pe wiki, crecă denumirile erau corecte sau pe aproape, da' ce mă şochează în această clipă după ce le-am examinat mai pe îndelete detaliile corporale este căci domniţa este pardon în ţţle guale, iar domnu' are cel puţin şosete or opinci!, bluză de corp şi o manta aşa. Păi dar se poate? În decembrie? Vai!

Am mai găsit două poze, ia:


Aici o vedeţi pe fabuloasa casă la capătu' străzii, pe colţ, da' pozele de mai sus sînt de pe cealaltă stradă.


Respectiv de pe strada asta, unde casa vieţii este unde se vede un semafor pe roşu, în stînga în planu' îndepărtat al imaginii. După cum lesne se poate observa, îs numa' una şi una casele din zonă şi, generalizez eu, din Praga.

Şi wiki me-a atras atenţia alo vio vezi că ai văzut nişte cariatide la Varşovia, poftiţi şi Dvs.:


La Curtea Supremă a Poloniei. Din păcate nu-s groaznic de cunoscute, că-s în partea din spate a clădirii. Adică sînt ele cunoscute, da' wiki ne arată numa' faţada principală la articolu' principal. Cu selfie cu tricou verde în dreapta jos, da' vă trebuie ochi buni. :D

Aşa. Mi-aş dori să mai revin cu poze din Praga (şi din alte părţi) şi să mai scriu şi alte cele, da' nu promit nimica.

Vă doresc tuturor un an minunat! La mulţi ani! :)