Showing posts with label bilanț. Show all posts
Showing posts with label bilanț. Show all posts

Saturday, January 11, 2020

Lecturi din 2019 - unde trag linie

Goodreads spune că am citit 58 de cărți anul trecut, aparent recordul meu ca număr de cărți. Totuși, în 2018, deși am citit 57 de cărți, au fost per total 231 de pagini în plus.

Să dau niște titluri, că cifrele sînt așa, pentru oficiul de statistică.

Cel mai mult și mai mult mi-au plăcut, nu într-o anumită ordine, aș spune:
Mircea Diaconu - La noi, cînd vine iarna
Marcel Aymé - Le passe-muraille
Gabriela Adameșteanu - Dimineață pierdută
Mircea Cărtărescu - Levantul
Ingeborg Bachmann - Paul Celan - Corespondența

La capitolul dezamăgiri:
Sophie van Llewyn - Bottled Goods
Martha Bibescu - Papagalul verde
Garabet Ibrăileanu - Adela
Jorge Luis Borges - Artificii

Am citit trei cărți de Xiaolu Guo, o scriitoare din China care locuiește în Anglia și scrie în engleză, și toate trei mi-au plăcut foarte mult: 
UFO in Her Eyes
A Concise Chinese-English Dictionary for Lovers
Twenty Fragments of a Ravenous Youth

Am citit și două cărți de Julio Cortázar:
Manuscris găsit într-un buzunar și alte povestiri
Șotron (mult am muncit cu el, dar l-am dovedit; l-am citit în varianta în care ”sari” prin carte de la capitolul 22 la 87 la 113 la 95 la 12 etc. (sînt niște indicații la început, m-am ținut de ele)). 

Mi-au plăcut foarte mult la capitolul non ficțiune (nu știu cum se scrie asta în românește, cu liniuță? :D):
Marius Chivu - Trei săptămîni în Himalaya
Raluca Feher - Splendidul loc al fericirii supreme, sau cum a găsit Feher Mongolia, Coreea și Japonia

M-am apropiat prin mare învăluire de Asia în general și chiar un pic de Japonia, cu Xiaolu Guo și impresiile de călătorie de mai sus și citind și Femeia supermarket, de Sayaka Murata, și Un cal într-o mare de lebede, de Raluca Nagy

Am citit primul meu Hemingway.

Pentru că mă controlez nu foarte grozav cînd vine vorba să mai aduc niște cărți acasă (și mai și primesc cadou :) ), mă interesează foarte mult să citesc cărți pe care le am pe hîrtie, care ocupă loc fizic în bibliotecă. În ultimele zile ale anului am citit niște ”vechituri” la mine pe rafturi, respectiv o carte pe care o primisem cam prin 1990 și 3 cărți pe care le-am cumpărat eu în 1999, adică la vremea aia ”acum 20 de ani”. O să scriu aici, spre amintire, nr x an, ca să văd ce am citit.

1 x 1990 (?), 2000, 2003, 2005, 2006, 2007, 2011, 2012, 2015; 3 x 1999, 2016, 2017; 2 x 2013; 6 x 2018; 15 x 2019, yeah, ceea ce mă interesa cel mai mult, să citesc din cele mai recente, dar de asemenea m-a speriat descoperirea celor necitite tocmai din 1999 și sînt sigură că mai am și dinainte. Bine, nu am o idee foarte clară cîte cărți am cumpărat/primit anul trecut. Pînă în iunie erau 34 *oops!* și am venit și cu vreo 20 din țară, plus cîteva de pe internet. Mno. :) A, am citit și 3 cărți despre care nu știu cînd au apărut la mine în zonă. Sînt semnate de yours truly, dar nu au dată/an pe ele, so that's that.

Am citit 4 cărți scrise în colaborare (3 x (1 autoare + 1 autor), 1 x 4 autori). În afara lor, am citit 22 de cărți scrise de doamne și domnișoare și 32 de cărți scrise de domni. Statistica asta pe mine personal nu mă interesează în mod deosebit, că citesc cam după cum îmi tună, dar sînt curioasă așa, per ansamblu, nu programatic.

Am citit 28 de cărți în română, dintre care 16 traduse; 14 cărți în engleză, 9 în germană, 6 în franceză. Drept e că numărul celor în germană a mai crescut datorită unor cărți pentru copii, se mai întîmplă. Simțeam eu că la capitolul ăsta cam sufăr, dar atracția mea către limba germană nu e chiar cea mai mare în momentul de față, deși ar trebui să fie. Mh.

Am citit două cărți împreună cu alții și asta m-a ajutat (vezi Șotron, support group, nu așa). Am văzut că se cheamă readalong, dar poate sînt mai multe denumiri.

16 cărți scrise de evrei sau cu tematică. În listele mele nu mai notasem aspectul ăsta și acum, cînd scriu postul, mi s-a părut un pic ciudat să specific asta. Poate voi renunța pe viitor. A fost și o campanie în Germania, ah, dar mă lungesc. Practic ar fi: am citit 16 cărți scrise de evrei sau cu tematică, so what.

Am recitit 8-10 cărți (de două nu sînt super sigură, pentru că dacă le-am mai citit, nu făceam liste atunci, nu am arhivele. :P)

9 ebooks. 0 audiobooks, hihi.

Am făcut cadou/dat (sau urmează) vreo 6 cărți. Am primit cel puțin două cărți. Am citit cel puțin trei cărți recomandate de cineva. (Aș fi zis că măcar 5, dar e posibil să nu fi notat cu atenție tot și vreau să postez azi, nu mai caut acum.) Am împrumutat două cărți de la bibliotecă și două de la rude. :)

Am citit o carte polițistă, o piesă de teatru, 3 cărți de poezii, 4 cărți de povestiri, 4 de copii, una între de copii și ya, 8 ya, una nu știu deloc unde să o încadrez.

Am citit binișor la non fiction (față de alți ani), 12 per total, din ele două de eseuri (pe teme de teoria literaturii, Eco și Sarraute), trei de călătorii, vreo 4 memorii, una de corespondență, una de religie (Tata, ce este Islamul?, de Tahar Ben Jelloun).

9 comics.

Cam atît, că am scris destul. :)

Wednesday, June 26, 2019

Cum a cumpărat Vio în medie 5,66 cărți pe lună în 2019 (deocamdată)

Mă scuzați, dar fiind document copiat cu copie și pastă și lumea plîngîndu-se vaaai ce font mic ai pe bloc, iaca l-am făcut mai mare și cum am dat cu stîngu-n dreptu', ca să salvez aparențele, am dat cu enterul. Vedeți pe barba proprie. Închei aici considerațiile introductive.

***
Să vezi și să nu crezi! Am avut șocul vieții anul trecut cînd nu am mai avut loc de cărți. Ne-am ales cu niște rafturi noi din toată afacerea. Pline acuș și ele.

Unii oameni cu capul pe umeri și-ar putea imagina că gata, am învățat lecția, am băgat la cap, dar trebuie să vă zic că n-ai cu cine.

Am făcut în schimb o listă cu tot (uel, ampresea că totul e relativ, no?) ce am cumpărat anul ăsta.
Lista începe cu concluziile. Acum, că le văd că-s multicele (cărțile, nu concluziile), mă gîndesc că poate iau o pauză. Să vedem. Țineți aproape. :)

A, da, lista am făcut-o pe parcurs, nu azi. Adică m-am ținut de ea, la fiecare cumpărătureală, aproximativ.

Iacătă-o! (tadam, și ce dacă nu există iacătă! Pardong, dexonline zice altceva.)


Vio cărți cumpărate în 2019


ianuarie – iunie: 34 cărți, 160,64 EUR. O medie 

de 5,66 cărți pe lună :) și 26,77 EUR.


ianuarie (1 carte, Total 1 EUR)


Bad Homburg Tedi 26.01


Jansson, Tove – Komm mit ins Mumintal (1 EUR)


februarie (7 cărți, Total 47,40 EUR)


Valencia 7.02


Roca, Paco – Arrugas (comics) (15 EUR)

Oro, Bruno – Tú buscas amor y yo cobertura 

(apărută în februarie 2019!) (16,90 EUR) (începută 

în ziua cumpărării)


Frankfurt Oxfam 16.02


Brines Lorente, Rafael – La Valencia de los anos 40 

(3 EUR)

Palma, Felix J. - Die Landkarte der Zeit (3 EUR) 



Frankfurt Jokers ” ”

Sixtus, Albert, Koch-Gotha, Fritz, Heil, Birgit – Die 

Häschenschule (pop-up) (5 EUR) (citită în ziua 

cumpărării)


Frankfurt Oxfam 20.02


Crossan, Sarah, Conaghan, Brian – Nicu & Jess 

(3,50 EUR) (citită în două zile)


Bad Homburg Tedi 21.02


Celan, Paul – Die Jahre von dir zu mir, ein Lesebuch 

von Ben Becker (1 EUR) (citită în trei zile)


martie (1 carte, Total 1 EUR)


Bad Homburg Tedi 19.03


Joyce, James – Liebesgedichte (1 EUR)


aprilie (7 cărți, Total 17,50 EUR)


Frankfurt Oxfam 9.04 (17,50 EUR)


Cărtărescu, Mircea – Die Wissenden (3 EUR)

Correll, Gemma – A Pugʼs Guide to Etiquette (2,50 

EUR) (citită în ziua cumpărării)

Hawks, Tony – One Hit Wonderland (1 EUR)

McGregor, Ewan, Boorman, Charley, Uhlig, Robert 

– Long Way Round: Chasing Shadows Across the 

World (2,50 EUR)

Stewart, Chris – Driving Over Lemons: An Optimist 

in Andalucía (1 EUR)

Yehoshua, A.B. - The Lover (3,50 EUR)

*** Pueblos de España (4 EUR)


mai (7 cărți, Total 30,45 EUR)


Frankfurt Hugendubel 7.05 (6,95 EUR)


Shelman, Jamie – Was ich von meiner Katze lernte. 

100 Lektionen, die mich glücklich machen (6,95 

EUR) (citită în ziua cumpărării)



Frankfurt Oxfam 20.05 (6,50 EUR)


Sorrell, Miriam – Mouthwatering Vegan: Over 150 

Recipes for Vegan, Vegetarians (and Even 

Carnivores) to Enjoy (3,50 EUR)

Berlin, Lucia – A Manual for Cleaning Women (3 

EUR)


Frankfurt Oxfam 23.05 (17 EUR)


Sebald, W.G. - Die Ringe des Saturn (3,50 EUR)

Di Benedetto, Bioy Casares, Borges, Denevi, 

Gallardo, Mujica Lainez, Ocampo – Narradores 

argentinos. Argentinische Kurzgeschichten (2,50 

EUR)

Houellebecq, Michel – Poésies (3 EUR)

Cohen, Leonard – Poems 1956-1968 (3 EUR)


iunie (11 cărți, Total 63,29 EUR)


Frankfurt Jokers 5.06 (7,99 EUR)


Folman, Ari, Polonsky, David – Waltz with Bashir 

(7,99 EUR)


Frankfurt Oxfam ” ” (6,50 EUR)


Cohn, Rachel, Levithan, David – Dash & Lily’s Book 

of Dares (1 EUR) (citită 10-15.06.2019)

Murakami, Haruki – Gefährliche Geliebte (1,50 EUR)

Guène, Faïza – Du Rêve pour les Oufs (1,50 EUR) 

(citită 21-22.06.2019)

Mann, Reva - The Rabbi’s Daughter (2,50 EUR)


Bad Homburg Hugendubel 18.06 (12 EUR)


Schaab, Sylvia – Es geht auch ohne Plastik (12 EUR)


Bad Homburg Supp’s 21.06 (28 EUR)


Ottolenghi, Yotam – Simple. Das Kochbuch (28 

EUR)


” ” ” ” 24.06 (1,60 EUR)


von Chamisso, Adelbert – Peter Schlemihls 

wundersame Geschichte (1,60 EUR)


Frankfurt Oxfam 25.06 (7,20 EUR – aveau reducere 

20% la toate cărțile)


Bennett, Alan – The History Boys (3 EUR – 2,40)

Kuerten, Gustavo – Guga, um brasileiro (3,50 EUR – 

2,80)

Yates, Richard – Revolutionary Road (2,50 EUR – 

2,00)


Am cumpărat de la Tedi o carte de spaniolă 

(vocabular) la 1 EUR. De la Oxfam o metodă retro de 

spaniolă :) la 5 EUR (are discuri, nu cd-uri!). P. 

cumpără cărți de/pe internet, în general pentru 

serviciu. Am mai cumpărat cărți pe care le-am făcut 

cadou lui K., A.-B., D.


Bine, se vede cu ochiul liber că locul pierzaniei mele 

:) este Oxfam. Da' chiar așa de rău nu-mi pare. Și m-

am scăpat la cartea cu plasticul, care a costat 12 

euro (e nouă). La fel cu Ottolenghi, 28 euro, dar o 

voiam de ceva timp și-am încălecat pe-o șa și v-am 

spus povestea așa!

PS Anul ăsta, zice goodreads, am citit 31 de cărți 

(unele mai lungi și unele mai scurte. 6600 pagini.) 

Gata.

Monday, December 24, 2018

2018 în date (călătorii)

Haha și hoho.

Scriu aici pentru mine și dacă vrea să se mai uite cineva, be my guest. Dar cam uit și nici nu m-am consultat cu P. să văd dacă nu pornesc cu informații pierdute în neant deja de la ora la care scriu postul ăsta.

2-3 februarie Glasgow solo
19 februarie - 9 martie Iași (cu Libi între 23-27)
3-9 aprilie Londra cu P.
28-29 aprilie Stuttgart turneu tenis feminin (noi tot în public, eu cu P. adică)
22-24 iunie Seepark Auenhain cu trupa veselă a lui P. 24-25 iunie Dresda cu P.
27-28 iulie Heidelberg cu Ema :) (o groază de excursii cu Ema, Bad Homburg ;), Oberursel, Frankfurt, Mainz, Kronberg, Heidelberg)
10-12 august Cehia: Milevsko și Plzeň, o trecere scurtă prin Rothenburg ob der Tauber cu P.
18-22 octombrie Milano cu P.
7-17 decembrie Iași și Banca/România, solo

concerte etc.!
10 martie Markus Krebs, comediant (??), Frankfurt 
19 aprilie Fanfare Ciocărlia, Frankfurt
(turneul de tenis, vezi mai sus)
10 august Glen Hansard, Milevsko, Cehia
21 octombrie fotbal :) Inter Milano vs AC Milano, Milano hihi
21 decembrie Spărgătorul de nuci, balet, Bad Homburg

Crăciun fericit! :)




Saturday, December 30, 2017

2017 - nu prea am stat pe acasă

Anul care tocmai își dă duhul (oa, ce-am zis-o!) a fost destul de valoros din punct de vedere turistic.
Încerc să fac o trecere în revistă. Ce chestie, expresia asta există și în germană (nu cred că m-am mai gîndit pînă acum la asta!) și mi se pare foarte dubioasă. Se zice ”Revue passieren lassen”.

Ce nu îmi mai amintesc sper să găsesc în calendar.

- 3-6 februarie 2017 - Dublin cu P.
- 20-23 februarie 2017 - Praga cu ”clasa” (o zi la Theresienstadt) (excursie sponsorizată de facultate)
- 5-8/9 martie 2017 - Berlin, Hamburg solo
- 29-30 aprilie 2017 - Stuttgart cu P. - turneul de tenis feminin, poză cu Simona Halep, oh yeah.
- 28 iunie - 28 iulie 2017 - Israel, Tel Aviv, Ramat Aviv etc. (curs intensiv de idiș) excursii: 30.06 Haifa, 7-8.07 Lacul Galileei, 13.07 Ierusalim, 20-23.07 Rishon Lezion
- 11-13 august 2017 - Aachen; Beek/Merkelbeek, Limburg, Olanda cu P. - nuntă A.
- 18 septembrie - 7 octombrie 2017 - România solo (București, Iași&, Vaslui, Banca)
- 19-24 octombrie 2017 - Stockholm cu P. (bonus: finala turneului masculin de tenis, DelPo vs Dimitrov, ole DelPo.)
- 7 decembrie 2017 - Mannheim solo/întoarcere cu P.

concerte:

5 februarie - Glen Hansard&Interference (Dublin, Vicar Street)
14 februarie - Radu Lupu (pian, Frankfurt, Alte Oper, Mozart Saal)
8 sau 9 martie - Benjamin Biolay (Hamburg, anulat, aveam bilet)
10 martie - Blue October (Frankfurt, Gibson)
29 iunie - The Maccabees (serie de concerte de adio, Londra, Alexandra Palace - vîndut biletele pentru că Israel)
iunie - iulie diverse concerte/spectacole în idiș în Tel Aviv (am uitat de Batsheva Dance Company și nu am mai găsit bilete. mno.)
12 noiembrie - Glen Hansard (Frankfurt, Alte Oper, Mozart Saal)

Marvălăs, aș zice. De Stockholm uitasem, ailei.




Tuesday, October 25, 2016

Ne/recunoscătoare?

Nu cred că e vreun secret pentru cine ajunge pe blogul ăsta că îmi place să mă plimb. Și cînd zic să mă plimb mă gîndesc la ”a călători”. Dacă ar fi după mine, cu cît mai mult, cu atît mai bine.

Am avut ani plini și ani mai puțini plini, dar aș zice că nu sufăr deloc la capitolul ”neplimbată”. Chiar mă gîndeam prin vară, cînd știam că nu mai avem planuri de voiaj după iunie (parcă), că stau foarte foarte bine, că din decembrie încoace am umblat cît alții în 5 ani. După cum urmează și sper să nu uit nimic.

- decembrie 2015 - 4 zile la Praga, de aniversarea mariajului :), cu prietenii polonezi care între timp au o mică Marie, yay.
- februarie 2016 - P. a avut concediu două săptămîni, eu visam o insulă ceva, a trebuit să mă mulțumesc cu două nopți la Trier, am prins o vijelie din aia meteo de ne-a udat într-un mare fel, dar oricum, foarte vizitabil orășelul
- februarie 2016 - Amsterdam - excursie organizată de cei de la facultate, 3 nopți parcă
- aprilie 2016 - Dublin - pentru că i s-a pus pata lui P. să ia bilete de la șpeculă! la un concert Glen Hansard și dacă tot am mers la concert, doar nu era să nu stăm deloc - 4 nopți dacă nu 5.
- aprilie 2016 - Stuttgart - semifinalele și finalele (simplu și dublu) turneului de tenis feminin - două zile, petrecute pretty much uitîndu-ne la tenis (deci nu chiar turistic, dar foarte fain, mai mergem.)
- iunie 2016 - undeva în estul Germaniei. la lacul Störmthaler, reuniune cu gașca de prieteni ai lui P., toți cu familii cu copii, ne-am dus și noi cu cumnata și nepotul, să nu fim mai prejos - trei zile, două nopți.
- iunie 2016 - Vio takes Andalusia solo, că doar v-am zis că am fost trimisă în vizită de lucru, doar-doar. Cam o săptămînă.

***
Nu știu cum am ajuns să ne conversăm, eu cu prietena mea cehoaica, despre călătorii de curînd. P. avusese concediu și a fost într-un parc de distracții care nu m-a interesat și apoi a stat acasă, dreptul lui. Eu sperasem să ieșim prin zonă, dar n-am vrut să forțez nota.
Și m-am trezit că zic ăăă am fost la Pragaaa, dar asta anul trecut, am fost la Trieeeer, am fost în estul Germaniei (nu pot ține minte numele lacului ăluia)...Ăăăă am fost la Stuttgart!
Ați fost și la Dublin, zice cehoaica. Eu: daaa!
Mai mergem juma de oră pe stradă și mă lovește: vai tu, am uitat de Andaluzia!
Cehoaica: mă gîndeam dacă o să-ți amintești...

Vin acasă și îi povestesc lui P. auzi tu uitasem și de Dublin, dar mai ales de Andaluzia, care e practic ieri!

Dar nu e chiar ieri, că între iunie și octombrie sînt două luni lungi. :)

Oricum, am fost surprinsă nu cine știe ce pozitiv că după ce am suspinat nu știu cîte săptămîni că vai cît de fain a fost, s-a rupt filmul și am uitat cu totul de experiența asta.
***
Curs de conversație în ebraică săptămîna trecută: ce ați făcut în vacanță?
Vio: am avut două grupe de musafiri, a fost fain, nu am fost plecată nicăieri, ce nașpa. Ăăăăăăăăăăăăăăăăăăăăăăă adică am fost plecată, dar în iunie, aproape că nu se pune.

Aici ar trebui să zic despre mine expresia mea preferată (sau cea mai exagerat de folosită) din limba română: ”n-ai cu cine, domle, n-ai cu cine.”
***
- octombrie 2016 - Görlitz, Zgorzelec + Bunzlau (Bolesławiec) - 3 nopți
Mi-am făcut damblaua și am fost în căutare de produse ceramice la Bunzlau, eu omorîndu-mă așa după modelele lor, dar trebuie să spun că la fața locului nu au fost așa de atractive. Ne-am întors cu două farfurii. :(( De unde eu visam super paradisul ceramicii și-mi imaginam că mă duc cu banii de la nuntă și îmi fac preaplinul cu diverse căni și tot ce poate visa mintea, se pare că m-am dus cu sacul la pomul lăudat. Dar nu-i bai, că am atacat alte căni din altă colecție poloneză, pe care o știu de cînd am fost la Varșovia. Buuun.

Cred că nu mint dacă zic că probabil cam astea au fost plimbările anul ăsta, mi se pare un bilanț răsunător și năucitor și greu de atins în anii ce urmează.

O să mai avem musafiri. :)