Nu cred că e vreun secret pentru cine ajunge pe blogul ăsta că îmi place să mă plimb. Și cînd zic să mă plimb mă gîndesc la ”a călători”. Dacă ar fi după mine, cu cît mai mult, cu atît mai bine.
Am avut ani plini și ani mai puțini plini, dar aș zice că nu sufăr deloc la capitolul ”neplimbată”. Chiar mă gîndeam prin vară, cînd știam că nu mai avem planuri de voiaj după iunie (parcă), că stau foarte foarte bine, că din decembrie încoace am umblat cît alții în 5 ani. După cum urmează și sper să nu uit nimic.
- decembrie 2015 - 4 zile la Praga, de aniversarea mariajului :), cu prietenii polonezi care între timp au o mică Marie, yay.
- februarie 2016 - P. a avut concediu două săptămîni, eu visam o insulă ceva, a trebuit să mă mulțumesc cu două nopți la Trier, am prins o vijelie din aia meteo de ne-a udat într-un mare fel, dar oricum, foarte vizitabil orășelul
- februarie 2016 - Amsterdam - excursie organizată de cei de la facultate, 3 nopți parcă
- aprilie 2016 - Dublin - pentru că i s-a pus pata lui P. să ia bilete de la șpeculă! la un concert Glen Hansard și dacă tot am mers la concert, doar nu era să nu stăm deloc - 4 nopți dacă nu 5.
- aprilie 2016 - Stuttgart - semifinalele și finalele (simplu și dublu) turneului de tenis feminin - două zile, petrecute pretty much uitîndu-ne la tenis (deci nu chiar turistic, dar foarte fain, mai mergem.)
- iunie 2016 - undeva în estul Germaniei. la lacul Störmthaler, reuniune cu gașca de prieteni ai lui P., toți cu familii cu copii, ne-am dus și noi cu cumnata și nepotul, să nu fim mai prejos - trei zile, două nopți.
- iunie 2016 - Vio takes Andalusia solo, că doar v-am zis că am fost trimisă în vizită de lucru, doar-doar. Cam o săptămînă.
***
Nu știu cum am ajuns să ne conversăm, eu cu prietena mea cehoaica, despre călătorii de curînd. P. avusese concediu și a fost într-un parc de distracții care nu m-a interesat și apoi a stat acasă, dreptul lui. Eu sperasem să ieșim prin zonă, dar n-am vrut să forțez nota.
Și m-am trezit că zic ăăă am fost la Pragaaa, dar asta anul trecut, am fost la Trieeeer, am fost în estul Germaniei (nu pot ține minte numele lacului ăluia)...Ăăăă am fost la Stuttgart!
Ați fost și la Dublin, zice cehoaica. Eu: daaa!
Mai mergem juma de oră pe stradă și mă lovește: vai tu, am uitat de Andaluzia!
Cehoaica: mă gîndeam dacă o să-ți amintești...
Vin acasă și îi povestesc lui P. auzi tu uitasem și de Dublin, dar mai ales de Andaluzia, care e practic ieri!
Dar nu e chiar ieri, că între iunie și octombrie sînt două luni lungi. :)
Oricum, am fost surprinsă nu cine știe ce pozitiv că după ce am suspinat nu știu cîte săptămîni că vai cît de fain a fost, s-a rupt filmul și am uitat cu totul de experiența asta.
***
Curs de conversație în ebraică săptămîna trecută: ce ați făcut în vacanță?
Vio: am avut două grupe de musafiri, a fost fain, nu am fost plecată nicăieri, ce nașpa. Ăăăăăăăăăăăăăăăăăăăăăăă adică am fost plecată, dar în iunie, aproape că nu se pune.
Aici ar trebui să zic despre mine expresia mea preferată (sau cea mai exagerat de folosită) din limba română: ”n-ai cu cine, domle, n-ai cu cine.”
***
- octombrie 2016 - Görlitz, Zgorzelec + Bunzlau (Bolesławiec) - 3 nopți
Mi-am făcut damblaua și am fost în căutare de produse ceramice la Bunzlau, eu omorîndu-mă așa după modelele lor, dar trebuie să spun că la fața locului nu au fost așa de atractive. Ne-am întors cu două farfurii. :(( De unde eu visam super paradisul ceramicii și-mi imaginam că mă duc cu banii de la nuntă și îmi fac preaplinul cu diverse căni și tot ce poate visa mintea, se pare că m-am dus cu sacul la pomul lăudat. Dar nu-i bai, că am atacat alte căni din altă colecție poloneză, pe care o știu de cînd am fost la Varșovia. Buuun.
Cred că nu mint dacă zic că probabil cam astea au fost plimbările anul ăsta, mi se pare un bilanț răsunător și năucitor și greu de atins în anii ce urmează.
O să mai avem musafiri. :)
Showing posts with label Polonia. Show all posts
Showing posts with label Polonia. Show all posts
Tuesday, October 25, 2016
Ne/recunoscătoare?
Sunday, August 7, 2016
Varşovia 2013 (11)
Cer pardon, leşinul internetului mi-a dat vag planurile peste cap, scrisesem concluziile înainte şi am greşit la tabla adunării, aşa că ele sînt deja pe blog, pozele astea, cele mai puţin spectaculoase, ajung şi ele acum.
O reclamă la ceai.
Ceva foarte funny made by Photo Sphere :>.
"So! Coffee" e aici.
Cukiernia A. Blikle
sweet ceramica!
Poate vă doriţi o valijoară? :D În 2014 se pare că valiza a dispărut! :O
Orbis e cea mai veche agenţie de turism din Polonia (zice wiki...)
Un cufăr poate? Lîngă o farmacie. O, şi ea dispărută în 2014! :O Iată, Varşovia e un oraş ca oricare altul, în permanentă transformare. :)
Şi un glob.
Iar: finalul de la postul precedent:
Vă mulţumesc că m-aţi însoţit în această plimbare virtuală prin Varşovia. Sper că v-a plăcut. :)
Despre punctul 3 de acolo, se pare că am aiurat puţin, ce să faci, se mai întîmplă cînd postezi poze după 3 ani de la data fabricaţiei :) şi nu te uiţi la toate sau sînt destul de multe şi mai şi uiţi pe traseu...
Saturday, August 6, 2016
Varşovia - un fel de update pe post de concluzii
Cît am parcurs internetul în lung şi în lat zilele astea, ca să aflu şi eu ce reprezintă pozele făcute acum trei ani în Varşovia, am mai aflat una şi alta. :)
1.
În postul ăsta la ultima poză spuneam că reprezintă o "machetă comemorativă" a nu-ştiu-ce. Wiki m-a luminat că e vorba de o replică a Sinagogii Mari, construită (replica) în 2013, deci la fix să se potrivească cu vizita noastră, de fapt pentru a comemora 70 de la distrugerea clădirii originale.
2.
În postul ăsta a doua poză reprezintă :> Muzeul Marie Curie, eu nu m-am prins, cred că mi-a spus cineva mult după. Sau am văzut pe net şi am înţeles tîrziu tare. :)
În acelaşi post, pozele 4 şi 6 reprezintă barbacana, mult mai de aproape decît în postul în care am introdus-o. :)
De asemenea în postul ăsta, pozele 7 şi 9, tot barbacana.
3. Mă întrebam dacă clădirile din apropierea sinagogii care m-au impresionat aşa de mult au fost între timp renovate. Mă refer la Ulica Próżna (Empty Street, zice wiki), tot wiki ştie că partea dreaptă :> (numerele 7 şi 9) au fost renovate. Probabil că urmează şi cealaltă parte a străzii.
Aici se vede cel mai bine vechi în stînga şi nou în dreapta. Oare ar fi trebuit să lase strada cum era? Parcă e greu să-ţi imaginezi ce trecut are cînd o vezi aşa spilcuită... Dar dacă nu s-ar renova nimic, la un moment s-ar prăbuşi.
Acolo are loc un festival, mi-au plăcut imaginile pe care le-am găsit aici.
Într-o curte pe care am fotografiat-o şi eu se află sau s-a aflat (!) o statuie a lui Maurizio Cattelana (wiki zice instalaţie) reprezentîndu-l pe Adolf H. stînd în genunchi şi rugîndu-se.
Vă mulţumesc că m-aţi însoţit în această plimbare virtuală prin Varşovia. Sper că v-a plăcut. :)
1.
În postul ăsta la ultima poză spuneam că reprezintă o "machetă comemorativă" a nu-ştiu-ce. Wiki m-a luminat că e vorba de o replică a Sinagogii Mari, construită (replica) în 2013, deci la fix să se potrivească cu vizita noastră, de fapt pentru a comemora 70 de la distrugerea clădirii originale.
2.
În postul ăsta a doua poză reprezintă :> Muzeul Marie Curie, eu nu m-am prins, cred că mi-a spus cineva mult după. Sau am văzut pe net şi am înţeles tîrziu tare. :)
În acelaşi post, pozele 4 şi 6 reprezintă barbacana, mult mai de aproape decît în postul în care am introdus-o. :)
De asemenea în postul ăsta, pozele 7 şi 9, tot barbacana.
3. Mă întrebam dacă clădirile din apropierea sinagogii care m-au impresionat aşa de mult au fost între timp renovate. Mă refer la Ulica Próżna (Empty Street, zice wiki), tot wiki ştie că partea dreaptă :> (numerele 7 şi 9) au fost renovate. Probabil că urmează şi cealaltă parte a străzii.
Aici se vede cel mai bine vechi în stînga şi nou în dreapta. Oare ar fi trebuit să lase strada cum era? Parcă e greu să-ţi imaginezi ce trecut are cînd o vezi aşa spilcuită... Dar dacă nu s-ar renova nimic, la un moment s-ar prăbuşi.
Acolo are loc un festival, mi-au plăcut imaginile pe care le-am găsit aici.
Într-o curte pe care am fotografiat-o şi eu se află sau s-a aflat (!) o statuie a lui Maurizio Cattelana (wiki zice instalaţie) reprezentîndu-l pe Adolf H. stînd în genunchi şi rugîndu-se.
Părerile despre această creaţie sînt împărţite. :) Eu nu am văzut respectiva operă. :)
- HIM (2001): a sculpture resembling a schoolboy kneeling in prayer, except that the head has been replaced with the realistic likeness of Adolf Hitler. The sculpture was frequently displayed at the end of a long hallway or at the opposite end of a white room, turned away from the viewer so that they wouldn't be able to recognize the individual until they advanced close enough. (sursa)
Vă mulţumesc că m-aţi însoţit în această plimbare virtuală prin Varşovia. Sper că v-a plăcut. :)
Friday, August 5, 2016
Varşovia 2013 (10)
Pardon de întîrziere, dar în minunata Germanie, ne-a crăpat internetul, luînd cu el şi telefonul fix şi televiziunea prin cablu. Acum s-au întors, să vedem cît stau. :)
În ultima seară am fost invitaţi cu toţii (de către o profesoară) să mîncăm la un restaurant tradiţional.
Ceramica asta este peste tot, recunosc că mi-a trecut prin cap să bag ceva în traistă, aşa de mare e ispitaaaaa! Dar am rezolvat făcînd cumpărături la magazinul cu ceramică. :) (Este şi la noi în tîrg, dar e micuţ şi scumpuţ.)
Nişte colegi foarte şic. Şi eu am venit acasă cu unghiile făcute în probabil 10 nuanţe, colega mea de cameră a avut chef să încerce diferite nuanţe la aeroport în duty free şi eu m-am oferit pe post de model. Din păcate nu am o dovadă fotografică.
Pe o stradă din centru, aproape de universitate
Intrarea în curtea (nu ştiu cîte curţi sînt) Universităţii. Universitate se scrie cu majusculă în română?
Cît de cool e cafeneaua asta?! Şi e şi la biblioteca universităţii.............!!!!!!!!!!!
Care bibliotecă are nişte grădini suspendate cum eu n-am mai văzut. Mai multe pe gugle.
Mai am un rînd de poze şi nişte pseudo-concluzii. Dacă oi avea net.
Thursday, August 4, 2016
Varşovia 2013 (9)
Trebuie să recunosc că am văzut atîtea poze cu cimitirul evreiesc vechi din Praga, că primul gînd cînd văd imaginea de mai jos este "Praga". Greşit, pentru că am făcut poza în cimitirul evreiesc din Varşovia. Normal că cimitirele pot semăna între ele, vreau doar să precizez că acest cimitir din Varşovia este uriaş (33 hectare, zice wiki), cel din Praga e micuţ, mmmmm wiki zice că cel din Praga e cel mai mare din Europa (Old Jewish Cemetery is the largest Jewish cemetery in Europe), dar nu precizează la ce se referă: eu zic că nu are cum să fie vorba de suprafaţă... poate numărul de morminte? LP, ce părere ai?? M-am lămurit, wiki în germană zice că are cam un hectar (Trotz seiner kleinen Fläche (ca. 1 ha)). Bun.
Museul de Istorie a Evreilor Polonezi POLIN abia fusese inaugurat în aprilie, parcă toate expoziţiile au putut fi vizitate abia în octombrie (noi am fost în mai). Autori: Lahdelma & Mahlamäki Architects
În interior
Intrarea
Oh, da!
Reţineţi curticica asta, o să urmeze nişte explicaţii.
Astea-s ciori? Care e diferenţa între cioară şi corb? Sper că cioara nu e domniţa corbului. Ia să-mi dau eu în dexonline! :O Hm, dacă am înţeles bine, cioara e un fel de corb, dar corbul nu e un fel de cioară! Eeee? :>
Wednesday, August 3, 2016
Varşovia 2013 (8)
Cele mai multe fotografii din postul ăsta sînt din zona în care a fost ghettoul din Varşovia.
Kamienico este un mural (pe româneşte se cheamă tot aşa?) destul de cunoscut (dovadă braţul de linkuri pe care le dă gugăl la iveală), autor Wiktor Malinowski.
Un restaurant
Ce e chiar în spatele muralului. Aici o imagine 3D (?) de la google.
Asta e vizavi şi e o parte din zidul ghettoului şi, după cum se vede, a fost încorporat (???!) într-o clădire. Sau aici.
Casa lui Etgar Keret :> :)))
O vitrină
Mie Paragraf mi se pare un nume foarte fain pentru un cafe-bar. :)
Mormîntul lui Ludwik Zamenhof, tată de esperanto :) în Cimitirul Evreiesc din Varşovia.
Nu mă pot hotărî cum mi se pare alăturarea de vechi şi modern. Cred că îmbucurătoare, pînă la urmă.
Tuesday, August 2, 2016
Varşovia 2013 (7)
Mallul Złote Tarasy din postul precedent, văzut din partea opusă.
Am fost cu toţii la un spectacol la Teatrul Idiş din Varşovia, am găsit pe youtube un clip cu trupa respectivă la New York, dar, din ce văd, şi-au luat la drum doar costumele şi decorurile au rămas. Pentru mine spectaculul ăsta e cea mai frumoasă amintire din Varşovia.
Asta cred că era cafeneaua artiştilor.
Noi cred că am fost în altă cafenea (bar?)
Unde am jucat şi domino
Unii au făcut noaptea zi, că era Noaptea muzeelor (?), duminică dimineaţa programul obligatoriu a continuat. Nu am idee unde era cafeneaua asta, dar bine mai arătau produsele.
Monday, August 1, 2016
Varşovia 2013 (6)
O îngheţată cum se cuvine, scăldată în sos de ciocolată şi tăvălită în crocant (ay, urăsc genul ăsta de exprimare, dar poate începînd de acum o să-l iubesc cu patimă, dat fiind că am scris şi eu aşa, yay!) :D
O faţadă veselă
Pe alocuri, Varşovia e foarte liniştită, te plimbi prin centru şi crezi că eşti într-un muzeu... A, nu cred că am scris pînă acum, centrul istoric al Varşoviei este un UNESCO World Heritage Site.
Următoarele patru imagini: Monument to the Fallen and Murdered in the East (wiki)
Scena asta nu e din Bucureşti sau Iaşi, ci din Varşovia. :) Mi-a dat oricum un sentiment de "acasă".
Clădirea asta (şi cele din jur) mi s-a/u părut fascinant/ă/e şi tare aş vrea să ştiu cum arată azi. Se află în apropierea sinagogii şi erau planuri de mmm readucere la viaţă! :> (S-ar putea să mai vedeţi zona asta prin alte poze, mai încolo.)
În dreapta: Złota 44, sub semnătura lui Daniel Libeskind&. Clădirea semicirculară este un mall&, Złote Tarasy, va mai apărea cred.
Subscribe to:
Posts (Atom)